Quantcast

Etykiety opon – co oznaczają i jak je czytać?

Etykiety opon zawierają bardzo ważne informacje. Wielu kierowców ma jednak problem z ich czytaniem. Jeśli i Ty do nich należysz, to dobrze trafiłeś. W poniższym tekście podpowiemy Ci jak je czytać i czego możesz się z nich dowiedzieć.

Etykieta opony – jakie cechy ogumienia na niej znajdziesz?

Od maja 2021 roku spotkasz nowe etykiety opon. Przypominają one znane już ze sprzętów AGD naklejki. Ich zadaniem jest przybliżenie Ci w łatwy sposób parametrów danego modelu. Co się na niej znajduje i czy wyczytasz z niej oznaczenia opon? Na nowej etykiecie zamieszczone są takie informacje jak:

  • nazwa lub znak towarowy dostawcy,
  • kod QR,
  • oznaczenie rozmiaru opony, indeks jej nośności i prędkości,
  • typ opony oraz jej klasa,
  • efektywność paliwowa,
  • skala przyczepności na mokrej nawierzchni,
  • skala przyczepności na śniegu oraz lodzie,
  • poziom hałasu wytwarzany przez oponę.

Jak więc widzisz etykiety to, tak naprawdę uproszczone oznaczenie opony. Musisz jednak wiedzieć jak je czytać.

Etykiety opon – czytanie ich wcale nie jest trudne!

Wielu kierowców do dzisiaj nie ma pojęcia, jak czytać oznaczenia opon. Te wszystkie cyferki i literki są dla nich niezrozumiałe. Ułatwieniem dla nich może okazać się etykieta, w którą zaopatrzona jest każda opona.

Kod QR

Po zeskanowaniu kodu QR, masz dostęp do europejskiej bazy danych o produktach. Znajduje się tam informacyjna karta opony, z której wyczytasz wszystkie informacje o danym modelu. Dowiesz się, nawet kiedy zaczęła i skończyła się jego produkcja.

Opona zimowa czy letnia?

Istotną nową informacją zamieszczoną na etykiecie jest także przyczepność na śniegu i lodzie. Jeśli interesują Cię typowe opony zimowe, powinieneś szukać na nich piktogramu przedstawiającego szczyt góry z płatkiem śniegu. Modele posiadające oznaczenie górskiego szczytu z lodowym stalagmitem także są zimowymi modelami, jednak mieszanka gum zastosowanych w tych oponach jest bardziej miękka niż w standardowych zimowych oponach. Są to zatem opony zapewniające przyczepność na lodzie. Nie sprawdzą się one w naszym kraju. Oczywiście etykieta niezawierająca tych piktogramów, będzie modelem letnim.

Poziom hałasu

Kolejną nowością, którą znajdziesz na etykiecie, jest poziom generowanego przez oponę hałasu. Określony jest on trzema klasami A, B, C oraz w konkretnej wartości wyrażonej w decybelach. W związku z tym, podczas zakupu nowych opon, możesz wybrać te najcichsze i zapewnić sobie tym samym większy komfort podczas podróży. Klasa A to oznaczenie opony, która generuje najmniej hałasu, a model z klasy C to opona najgłośniejsza.

Przyczepność na mokrej nawierzchni

Piktogram opony z chmurką informuje nas właśnie o tym parametrze opony. Jest to bardzo istotne oznaczenie dla Twojego bezpieczeństwa na drodze. Przyczepność na mokrej nawierzchni określana jest w pięciu klasach od A do E, gdzie modele plasujące się w klasie A wykazują najkrótszą drogę hamowania na mokrej drodze, a opony z klasy E najdłuższą.

Więcej informacji o oponach samochodowych

W przypadku, gdy powyższe informacje nie są dla Ciebie wystarczające, albo chcesz dowiedzieć się więcej nie tylko na temat etykiet, zapraszamy Cię na portal Wulkanista.pl. To miejsce w sieci prowadzone przez pasjonatów i specjalistów od ogumienia samochodowego. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne i interesujące Cię informacje na temat samochodowych opon.

Materiał partnera

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze