Daria Mikólska

Elektryczne motocykle w służbie dla ukraińskiego wojska. Są ciche i skuteczne niczym najlepsza broń

Eleek Atom Military to elektryczny jednoślad z Ukrainy, który doskonale sprawdza się w warunkach wojny. Armia apeluje o zakup dodatkowych sztuk, które pomogą w walce.

Elektryczne motocykle robią furorę w ukraińskim wojsku. Jest lekki, zwrotny, a do tego bardzo szybki i cichy. Dowódcy widzą w nim ogromny potencjał do walki na froncie z agresorem.

Elektryczne motocykle pokazują na Ukrainie jaki drzemie w nich potencjał. Okazuje się, że mogą być nieocenione podczas misji, które wymagają szybkości i dyskrecji. Jeden z dowódców gruzińskiego legionu wspomagającego Ukraińców w walce z rosyjskim agresorem zaapelował, że motocykle Eleek Atom Military pozwoliłyby dotrzeć snajperom w określone miejsce, a następnie ewakuować się stamtąd w bardzo krótkim czasie.

Eleek Atom Military

Mowa o elektrycznych motocyklach produkowanych przez ukraiński startup z Tarnopola. Eleek Atom Military rozpędza się do 90 km/h i przejedzie nawet 150 kilometrów na pełnym akumulatorze, który ładuje się przez 5 godzin. Jednoślad charakteryzuje się zdolnościami terenowymi oraz ładownością wynoszącą 150 kg.

Zobacz: Zamieniają kierownicę na karabin. Ukraińscy kierowcy pojechali na wojnę. Jak ich brak wpłynie na branżę transportową?

Producent pochwalił się w mediach, że kilka egzemplarzy służy w wojsku i pomogło wykonać z powodzeniem określone zadania. Firma nie precyzuje, o jakie zadania chodzi, ale podkreśla zalety motocykli napędzanych silnikiem elektrycznym.

Eleek Atom Military
Eleek Atom Military

Sprzęt jest bardzo kompaktowy, szybki, a do tego ma niską sygnaturę cieplną, co utrudnia jego wykrycie. Korzystają z niego nie tylko snajperzy, ale także kurierzy i medycy działający na polu bitwy. Opinie dowódców świadczą o tym, że sprawdziły się na froncie. Jednak ze względów bezpieczeństwa szczegóły tych operacji pozostają nieznane.

Przeczytaj koniecznie: Rosja znacjonalizuje zagraniczne fabryki? Na liście giganci branży motoryzacyjnej – Volkswagen i Toyota

Motocykle produkowane przez ukraińską firmę nie są drogie. Jeden egzemplarz kosztuje około 4,2 tys. dolarów, co w przeliczeniu daje kwotę poniżej 20 tys. złotych. Lokalni biznesmeni wsparli ukraińskie wojsko kilkoma egzemplarzami i szukają środków na zakup kolejnych maszyn.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze