Egzamin praktyczny na prawo jazdy za darmo?

W czwartek senat jednogłośnie poparł nowelizację ustawy o kierujących pojazdami znoszącą opłaty z osób niepełnosprawnych za praktyczną część egzaminu, gdy będą korzystać ze swojego samochodu.

Nowelizację kodeksu drogowego wymusił Trybunał Konstytucyjny, uznając w 2016 roku, że przepisy odnośnie pojazdów służących osobom niepełnosprawnym podczas egzaminu na prawo jazdy są niezgodne z konstytucją, a wsparcie wobec takich zdających jest „dalece niewystarczające”. Zgodnie z przepisami, wobec osoby niepełnosprawnej nie stosuje się wymogu zdawania egzaminu autem będącym w posiadaniu wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.

Celem zmian jest zwolnienie osób niepełnosprawnych z opłaty za praktyczną część egzaminu państwowego na prawo jazdy, gdy korzystają z prywatnego pojazdu. W ramach ustawy przewidziano utworzenie strony internetowej z wykazem dostępnych pojazdów, z których można korzystać podczas egzaminu. Oprócz tego pojawi się lista ośrodków dysponujących takimi pojazdami.

Po wejściu przepisów w życie, minister właściwy do spraw gospodarki wyznaczy podmioty w podległych mu jednostkach, które będą prowadzić bazę danych. Sąd zwrócił uwagę, że przeciętny koszt wynajmu pojazdu dostosowanego do potrzeb osoby z niepełnosprawnością na egzamin praktyczny waha się od kilkudziesięciu (np. woj. lubelskie lub małopolskie) do ponad 250 zł (woj. warmińsko-mazurskie).

Ustawa wchodzi w życie po 30 dniach od ogłoszenia jej, z wyjątkiem przepisu o wyznaczeniu podmiotu zarządzającego internetową bazą danych. Ustawa trafi lada dzień do podpisania. 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze