Ewa Kania

Dwa wykroczenia i stracisz prawo jazdy. Bolesne zasady karania kierowców – przykłady

Do braku tak ważnego dokumentu wystarczą teraz tylko dwa wykroczenia - utrata prawa jazdy może być bardzo dotkliwa. Przykłady.

Spis treści

Nowy taryfikator mandatów zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku, ale to nie koniec rewolucyjnych zmian, jakie przygotowali rządzący. Od 17 września, o czym informowałyśmy jakiś czas temu, kierowcy o wiele szybciej mogą stracić prawo jazdy, a to za sprawą nowego taryfikatora punktów karnych. Za jakie dwa wykroczenia stracisz prawko?

Taryfikator mandatów 2022 – co się zmieniło?

Przypomnijmy, że do końca 2021 roku, za najpoważniejsze wykroczenia kierowcy groził mandat w wysokości 500 zł. Jeśli wykroczeń było klika, kumulacja wynosiła do 1000 zł, a w przypadku szczególnie rażącego naruszenia przepisów, sprawa mogła być skierowana do sądu, który orzekał nawet 5000 zł grzywny.

Od stycznia 2022 roku, nowy taryfikator mandatów przewiduje najwyższą karę w wysokości 2500 zł, a przy kumulacji może być to nawet 6000 zł. Jeśli natomiast sprawa trafi do sądu, kierujący musi liczyć się z grzywną aż do 30 tys. zł.

Taryfikator punktów karnych 2022 – ciąg dalszy rewolucji

Zmiany w wysokości mandatów to tylko część planu rządzących, na większe zdyscyplinowanie kierowców. Kolejne dotyczą zasad naliczania punktów karnych, których liczba za najpoważniejsze wykroczenia też została podniesiona. Dotychczas policjant za wykroczenie mógł nałożyć na kierowcę 10 punktów karnych. Według nowych zasad jest to 15 punktów.

To bardzo istotna zmiana, ponieważ maksymalna liczba punktów nie ulega zmianie i nadal wynosić będzie 24. Po jej przekroczeniu utracimy prawo jazdy. Dotychczas kierowca musiał popełnić przynajmniej trzy wykroczenia, aby stracić uprawnienia, ale nowy taryfikator punktów karnych już działa – teraz wystarczą tylko dwa wykroczenia.

Dwa wykroczenia = utrata prawa jazdy

Za jakie wykroczenia grozi 15 punktów karnych

Zgodnie z nowym taryfikatorem, maksymalną liczbą 15 punktów karnych otrzymają kierowcy, którzy popełnią najbardziej niebezpieczne wykroczenia. Są to:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście
  • nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża
  • niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej
  • wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h
  • naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu: na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany

Za dwa wykroczenia z powyższej listy Policja zatrzymuje prawo jazdy. Takie incydenty się już zdarzają, np. ten, w którym rekordzista „zgarnął” 29 punktów karnych za popełnione dwa wykroczenia – a to wszystko w 18 sekund.

Po jakim czasie przedawniają się punkty karne?

To kolejna część rewolucji związanej z nowym taryfikatorem punktów karnych. Dotychczas punkty karne znikały z naszego konta po roku od popełnienia wykroczenia. Według nowych zasad okres ten wydłuża się do dwóch lat i pojawia się dodatkowy warunek. Czas zaczyna biec dopiero w momencie, kiedy opłacimy mandat.

Kursy redukujące punkty karne

Dotychczas kierowca, który chciał zmniejszyć swoją liczbę punktów karnych, mógł raz na pół roku zapisać się na kurs reedukacyjny, po którym z jego konta znikało 6 punktów karnych. W ten sposób można było skutecznie ochronić się przed utratą prawa jazdy, jeśli ktoś często łamał przepisy.

To również zmieniło się po 17 września. Wraz z wprowadzeniem nowego taryfikatora punktów karnych, kursy reedukacyjne znikają. Niebezpiecznie jeżdżący kierowcy muszą jeździć znacznie uważniej, ponieważ obecnie wystarczą tylko dwa poważne wykroczenia popełnione w ciągu dwóch lat, żeby pożegnać się z prawem jazdy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze