Ewa Kania

Dowód rejestracyjny możesz stracić z sześciu powodów. Jesteś pewien, że pod żaden nie podpadasz?

Podczas kontroli drogowej policjanci zwykle skupiają się na kierowcy - popełnionym przez niego wykroczeniu, jego dokumentach oraz na tym, czy jest trzeźwy. Są jednak sytuacje, w których mogą także zainteresować się naszym samochodem, co czasami kończy się nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. W jakich sytuacjach to się dzieje?

Policjanci zwykle nie sprawdzają stanu technicznego pojazdów, ale zawsze mają takie prawo. Mogą to zrobić podczas zatrzymania za jakieś wykroczenie, ale także sam stan techniczny, może być powodem zatrzymania. Funkcjonariusze maja uprawnienia do szczegółowej weryfikacji stanu naszego auta, a nawet do przeprowadzenia nim jazdy próbnej.

Za co można stracić dowód rejestracyjny?

Oczywistą odpowiedzią jest „za zły stan techniczny”, ale to nie jest jedyna możliwość. Można wymienić sześć najważniejszych:

  • zły stan techniczny pojazdu
  • naruszenie wymagań ochrony środowiska
  • nieprawidłowe oświetlenie pojazdu
  • nieprawidłowe wyposażenie pojazdu
  • brak ważnego przeglądu technicznego
  • niezgodność danych osobowych i informacji o pojeździe

Co w praktyce oznaczają te przypadki? Już wyjaśniamy

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za zły stan techniczny pojazdu

Pod tym pojęciem może kryć się wiele sytuacji. Zły stan techniczny to na przykład pęknięta przednia szyba. Złym stanem technicznym mogą być łyse opony. Pod taką kategorię podpadają także inne, widoczne i łatwe do stwierdzenia usterki, jak niedziałający hamulec ręczny, usterka układu hamulcowego (na przykład pęknięta tarcza), itd.

Trzeba pamiętać, że policjanci mają ograniczone możliwości sprawdzenia pojazdu na drodze, a także nie zawsze dysponują odpowiednią wiedzą. Ale mogą wystarczyć im same podejrzenia, że pojazd jest niesprawny, aby zabrać dowód, a faktyczną jego niesprawność będzie już weryfikował diagnosta, do którego trzeba się w takiej sytuacji udać.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za naruszenie wymagań ochrony środowiska

Ten punkt częściowo łączy się z poprzednim. Naruszenie wymagań ochrony środowiska to na przykład nadmierna emisja spalin, albo wyciek oleju. To także stwierdzenie, że auto ma wycięty filtr cząstek stałych, chociaż to akurat nie tak łatwo sprawdzić, szczególnie podczas kontroli na drodze.

Zmienione tablice rejestracyjne są już wydawane! Czym się różnią?

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za nieprawidłowe oświetlenie pojazdu

Kiedy oświetlenie pojazdu może być nieprawidłowe? Oczywiście wtedy, gdy w nie ingerowaliśmy. Jeśli wymienialiśmy reflektory na tuningowe albo przyciemnialiśmy je, policjant może za to zabrać nam dowód rejestracyjny. Podobnie za akcesoryjne światła do jazdy dziennej.

Jak można się przed tym uchronić? Wymiana oświetlenia w aucie nie jest zabroniona, ale zastosowane przez nas reflektory muszą mieć odpowiednią homologację. Podobnie światła do jazdy dziennej, które ponadto muszą być umieszczone w odpowiednim miejscu. Jeśli więc planujecie dokonywać jakichś modyfikacji, upewnijcie się, że oświetlenie jest homologowane, a także zapamiętajcie, gdzie na reflektorze są stosowne oznaczenia i na co one wskazują. W ten sposób unikniecie podejrzeń policjanta.

Uważać na ten punkt muszą także właściciele samochodów sprowadzonych z USA, w których pozostawiono oryginalne oświetlenie – na przykład czerwone kierunkowskazy. Tłumaczenie, że dany model nie występował w wersji europejskiej i nie da się w nim wymienić świateł na przepisowe, raczej nie przekona funkcjonariusza.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za nieprawidłowe wyposażenie pojazdu

Nieprawidłowym wyposażeniem mogą być światła, ale one mają swój osobny punkt. Pod ten podpadają najczęściej zbyt mocno przyciemnione szyby.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za brak ważnego przeglądu technicznego

Ten punkt jest chyba jasny. Jeśli w czasie kontroli policjant stwierdzi, że auto nie ma przeglądu, zatrzyma dowód rejestracyjny. Aby go odzyskać, będziemy musieli zrobić badanie techniczne i z odpowiednim zaświadczeniem, zgłosić się do urzędu po zwrot dowodu.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za niezgodność danych osobowych i informacji o pojeździe

Taka sytuacja następuje najczęściej, kiedy błędnie wpisano nasze nazwisko, albo zrobiono błąd w numerze VIN. Może to być także brak wpisanej adnotacji o zamontowanym haku lub instalacji LPG.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze