Daria Mikólska

Nowy wzór dowodu rejestracyjnego obowiązuje od 16 maja. Zmiany są niewielkie

Wczoraj w życie weszła nowelizacja rozporządzenia określającego wzór nowego dowodu rejestracyjnego. Zmiany w wyglądzie są niewielkie, ale pojawiły się nowe rozwiązania utrudniające podrobienie dokumentu.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem urzędy będą mogły wydawać nowe dokumenty, które zastępują dotychczasowe. Różnice sprowadzają się do zastosowania nowych zabezpieczeń.

Przez najbliższe miesiące może się jednak zdarzyć, że będą nadal wydawane dotychczasowe blankiety. Przepisy pozwalają na wydawanie dowodu rejestracyjnego na dotychczasowych wzorach do 11 lipca 2022 roku.

Nowy dowód rejestracyjny
Nowy dowód rejestracyjny od 16 maja 2022 r.

Nowy blankiet dowodu rejestracyjnego będzie miał lepsze zabezpieczenia. Zastosowano w nim chemicznie zabezpieczony papier z dwutonowym znakiem wodnym i włóknami zabezpieczającymi, które są widoczne w świetle dziennym, a niektóre w ultrafioletowym. Wśród zabezpieczeń znajdzie się również mikrodruk pozytywowy, a także nadruki aktywne w świetle UV.

Nowy dowód rejestracyjny
Nowy dowód rejestracyjny od 16 maja 2022 r.

Podrobienie dokumentu będzie trudniejsze poprzez numerację i personalizację wykonaną metodą druku laserowego oraz laserowo perforowany numer rejestracyjny.

Zobacz: Nowe przepisy na 2022 rok. Kierowców czeka wiele zmian

Rubryki i ilość miejsca na pieczątki oraz adnotacje będzie taka sama jak dotychczas. Użytkownicy starych dowodów nie będą musieli wymieniać je na nowe. Swoją ważność zachowują również pozwolenia czasowe i ich wtórniki.

Nowe pozwolenie czasowe
Nowe pozwolenie czasowe obowiązuje od 16 maja 2022 r.

Komentarze:

slavomir - 20 marca 2023

Gdzie to można kupić w Polsce i za ile???ile to kosztuje???gdzie to jest??????????

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze