Ewa Kania

Czy można mieć w Polsce czerwone kierunkowskazy?

Sprowadzanie samochodu z innego kontynentu może mieć wiele plusów - od korzystnej ceny, po możliwość posiadania nieoferowanego w Europie modelu. Czasami rodzi to jednak sporo problemów i to nie tylko logistycznych, ale także związanych z rejestracją w Polsce, ponieważ auta oferowane na przykład w USA, mogą być przystosowane do innych niż u nas norm i regulacji. Problemem są na przykład czerwone kierunkowskazy - czy można mieć je w Polsce?

Problemy z rejestracją samochodów spoza Europy, najczęściej dotyczą osób sprowadzających auta ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Znajdziemy tam dobrze znane nam modele, ale czasami w naprawdę dobrych cenach (zwykle dotyczy to aut „po przejściach”), a także samochody nigdy u nas nieoferowane. Obie perspektywy kuszą miłośników motoryzacji, ale większość z nich zdaje sobie sprawę, na przykład z konieczności wymiany przednich reflektorów na asymetryczne. A co z tylnymi kierunkowskazami?

Czy dozwolone są w Polsce czerwone kierunkowskazy?

Najpierw uściślijmy, że czerwoną barwę klosza ma wiele oferowanych samochodów w Europie i to już od lat. Producenci chętnie ujednolicają w ten sposób wygląd pojazdu, unikając stosowania klosza z trzema różnymi barwami.

Przepisy odnoszą się jedynie do wyglądu samego kierunkowskazu, kiedy zostanie już włączony. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów jest w tej kwestii jednoznaczne. Kierunkowskazy muszą mieć barwę „żółtą samochodową”. Dlatego samochód mający czerwone kierunkowskazy, nie powinien przejść przeglądu technicznego i przejść procesu rejestracji.

Mam auto z czerwonymi kierunkowskazami – co mogę zrobić?

Jeśli planujecie lub już kupiliście samochód z USA lub Kanady i ma on czerwone kierunkowskazy tylne, macie kilka możliwości.

 • Jeśli dany model był także oferowany w Europie, możecie poszukać lamp z europejskiej wersji i je zamontować. Takiej przeróbki nikt nie zakwestionuje.
 • Jeśli dany model nie występował w wersji europejskiej, możecie próbować wymienić żarówkę na żółtą. Niestety uzyskacie wtedy prawdopodobnie barwę pomarańczową i diagnosta będzie mógł odmówić legalizacji takiej przeróbki.
 • Teoretycznie można próbować przerobić klosz, aby miał żółty kierunkowskaz, ale jest to karkołomne i po takiej ingerencji straci on homologację, więc diagnosta może odmówić podbicia przeglądu.
 • Możecie poszukać akcesoryjnych, tuningowych lamp do tego modelu, na przykład typu „Lexus look”, czyli z białymi kloszami. Muszą one mieć jednak odpowiednią homologację.
 • Możecie też próbować uzyskać odstępstwo od warunków technicznych pojazdu.
 • Jeśli jest to starsze auto i można zarejestrować je jako zabytek, to czerwone kierunkowskazy nie są problemem.

Co to jest odstępstwo od warunków technicznych pojazdu i jak je uzyskać?

Jeżeli posiadacie pojazd nietypowy, pojazd specjalny czy ogólnie pojazd, który nie jest z jakiegoś powodu zgodny z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych pojazdów, możecie wystąpić o potraktowanie waszej sprawy indywidualnie. Czy je uzyskacie na auto z czerwonymi kierunkowskazami? Trudno powiedzieć.

Stosowny wniosek składa się do Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego (od 1 stycznia 2022 roku organem właściwym był Minister Infrastruktury). Do takiego wniosku trzeba dołączyć szereg dokumentów:

 • Dowód własności pojazdu lub dokument potwierdzający powierzenie pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 5 – ustawy Prawo o ruchu drogowym;
 • Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu wskazujące, których warunków technicznych pojazd nie spełnia;
 • Świadectwo zgodności WE albo świadectwo zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu;
 • Sprawozdanie z badań potwierdzające spełnienie odpowiednich warunków lub wymagań technicznych w celu dopuszczenia jednostkowego pojazdu w przypadku pojazdu, o którym mowa w art.70zn ust. 2 – ustawy Prawo o ruchu drogowym;
 • Dokument sporządzony przez jednostkę uprawnioną wskazujący warunki lub wymagania techniczne obowiązujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a niespełnione przez pojazd objęty dopuszczeniem jednostkowym udzielonym na dany pojazd przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w przypadku pojazdu objętego procedurą dopuszczenia jednostkowego przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego;
 • Oświadczenie producenta pojazdu, opinię jednostki uprawnionej albo opinię rzeczoznawcy samochodowego, o którym mowa w art. 79a – ustawy – Prawo o ruchu drogowym, dotyczące danych technicznych pojazdu w zakresie objętym wnioskiem;
 • Dowód rejestracyjny kraju poprzedniej rejestracji pojazdu;
 • Dowód uiszczenia opłaty, za wydanie zezwolenia na odstępstwo;
 • Wyraźne zdjęcia pojazdu przedstawiające: całą bryłę pojazdu z dwóch przekątnych z przodu i z tyłu, numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy, umieszczony w sposób trwały na nadwoziu, ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym, tabliczkę znamionową pojazdu, umiejscowienie kolumny kierowniczej.

Dokładną instrukcję składania wniosku o odstępstwo od warunków technicznych pojazdu oraz wzór tego wniosku, znajdziecie pod tym adresem.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze