Digital motorsport. PZM wkracza w świat sportów elektronicznych

Digital motorsport. PZM wkracza w świat sportów elektronicznych

17 kwietnia 2020
PZM powołał do życia nową dyscyplinę – digital motorsport. Nazwa nie jest przypadkowa, tak bowiem w swoich strukturach Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) określa oficjalnie simracing (wirtualne wyścigi) i wszystkie aktywności z nim związane.
Loading module...

Projekt realizowany przez PZM to przełomowe wydarzenie zarówno dla motorsportu, jak i sportu elektronicznego. Polska jest pierwszym krajem na świecie, który zorganizuje oficjalne mistrzostwa krajowe w digital motorsport, a zwycięzca otrzyma tytuł mistrza Polski na Gali Sportu Samochodowego PZM. Rywalizacja w simracingu wchodzi na zupełnie inny poziom i staje się pełnoprawną dyscypliną obok rajdów, rajdów terenowych, rallycrossu, wyścigów czy wyścigów górskich. Nad jej rozwojem będzie pracować Podkomisja Nowych Technologii GKSS PZM wspólnie z promotorem Ragnar Simulator. Świat zmienia się na naszych oczach, a my zmieniamy się wraz z nim.

Bardzo się cieszę, że wraz z Ragnar Simulator wprowadzamy nową dyscyplinę - digital motorsport - realizowaną w randze Mistrzostw Polski. Ten przełomowy dla nas projekt inaugurujemy w roku jubileuszowym 70-lecia PZM. Wychodzi on naprzeciw nowym tendencjom, stanowi ekonomiczną formę rywalizacji sportowej, a jednocześnie – w obecnym czasie pandemii - pozwoli zawodnikom i fanom na prawdziwe ściganie” – powiedział Michał Sikora, prezes PZM.

Digital motorsport otwiera nowe możliwości młodym ludziom zainteresowanym sportem elektronicznym, a także wszystkim osobom, które z powodów finansowych nie mają żadnych szans na udział w klasycznym sporcie motorowym. Simracing stanowi nowatorską, drugą ścieżkę realizacji pasji, marzeń, ambicji sportowych i otwiera drogę do kariery. Odpowiada potrzebom młodego pokolenia i uzupełnia realne ściganie dając nowe możliwości treningowe, badawcze i biznesowe. O skali zjawiska przekonaliśmy się w bardzo trudnym czasie pandemii Covid-19.

Projekt digital motorsport, który mamy przyjemność wspólnie rozwijać z Polskim Związkiem Motorowym, ma charakter długofalowy i skupia wokół siebie nie tylko działania esportowe. Naszą misją jest promowanie tradycyjnych wartości sportowych w cyfrowym świecie, umożliwienie rozwoju kariery zawodnikom, stworzenie fantastycznego widowiska dla kibiców oraz uświadamianie społeczeństwa do czego służą symulatory jazdy. Bardzo cieszy mnie podjęta inicjatywa” - skomentował Radosław Turek, CEO Ragnar Simulator.

Przeczytaj również: Top 20 gier wyścigowych na PC, Xbox oraz Play Station. Zasiądź za wirtualną kierownicą!

Prolog MPDM – godzinny wyścig na Torze Poznań

Pierwszy event w ramach Mistrzostw Polski Digital Motorsport odbędzie się już 26 kwietnia 2020 r. o godzinie 13:30. Zostanie przeprowadzony w formie godzinnego wyścigu (Hour Race znanego z WSMP) na Torze Poznań z jednym wymuszonym pit stopem. Rywalizację poprzedzą 15-minutowe kwalifikacje. Kierowcy będą mogli wybrać jeden z trzech samochodów: Lamborghini Huracan GT3, Seat Leon TCR oraz Renault Clio Cup. Łącznie wystartuje 36 aut po 12 w danej kategorii. Wyścig nie jest zaliczany do klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski Digital Motorsport.

Liczba miejsc jest ograniczona, ponieważ w wyścigu weźmie udział aż 9 gości specjalnych. W wydarzeniu nie zabraknie utytułowanych kierowców zarówno ze świata realnego motorsportu, jak i simracingu. Promotor Ragnar Simulator zaprosił do rywalizacji między innymi:

 • Bartłomieja Mireckiego – mistrza Europy Centralnej i wielokrotnego mistrza Polski,
 • Nikodema Wierzbickiego – mistrza Polski Kia Platinum Cup 2019,
 • Mariusza Miękosia – mistrza Polski klasy D4 +3500 2019,
 • Jakuba Brzezińskiego – mistrza świata WTCR Esports 2019,
 • Nikodema Wiśniewskiego - wicemistrza świata WTCR Esports 2019,
 • Dominika Blajera – mistrza wyścigowego Polskiej Ligi Esportowej 2019,
 • Damiana Lemparta – wicemistrza Polski klasy D4 2000 2017 i profesjonalnego simracera,
 • Jakuba Charkota – wielokrotnego zwycięzcę rozgrywek simracingowych w Polsce

Samochodem Lamborghini Huracan GT3 wystartują wszyscy profesjonalni simracerzy: Nikodem Wiśniewski i Kuba Brzeziński z zespołu Williams Esports, Dominik Blajer i Jakub Charkot reprezentujący Triton Racing oraz Damian Lempart. Stawkę uzupełni Mariusz Miękoś, który w „realu” ściga się Lamborghini Huracanem ST EVO. W klasie GT3 zostaje 6 wolnych miejsc.

Udział Seatem Leonem TCR zapowiedzieli Bartłomiej Mirecki z BM Racing Team i Nikodem Wierzbicki. Jeszcze jedno miejsce w hiszpańskim kompakcie zostawiamy dla gościa, którego utrzymamy w tajemnicy. Z prekwalifikacji do Seata Leona może więc awansować 9 osób.

Natomiast klasę Renault Clio Cup zostawiamy całkowicie otwartą. Aż 12 osób z prekwalifikacji może wystartować tym autem w prologu Mistrzostw Polski Digital Motorsport. To świetna okazja, aby zakwalifikować się do przełomowego wyścigu.

Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest zakwalifikowanie się do niedzielnego wyścigu w prekwalifikacjach (forma Hot Lap). Serwery będą dostępne od 17.04.2020, godz. 18:00 do 24.04.2020, godz. 22:00. Organizatorzy przewidzieli osobne serwery dla każdego samochodu.

W rywalizacji może wziąć udział każdy, kto posiada grę Assetto Corsa na PC i wypełnieni formularz zgłoszeniowy. Po otrzymaniu zgłoszenia organizator wysyła na maila instrukcję, regulamin, informacje o serwerach oraz potrzebne pliki do zainstalowania. Link do formularza zgłoszeniowego: https://bit.ly/2RF2fub

Transmisja na żywo z wyścigu zostanie przeprowadzona na kanale Polskiego Związku Motorowego na Facebooku w niedzielę 26 kwietnia o godzinie 13:30. Do zobaczenia na torze i przed ekranami!

Harmonogram prologu MPDM – Tor Poznań

Prekwalifikacje

 • Data: od 17.04.2020, godz. 18:00 do 24.04.2020, godz. 22:00
 • Lokalizacja: Tor Poznań
 • Samochody: Lamborghini Huracan GT3, Seat Leon TCR, Renault Clio Cup
 • 1 serwer dla 1 samochodu

Wyścig

 • Data: niedziela 26.04.2020, godzina 13:30
 • Kwalifikacje: 15 minut
 • Wyścig: 60 minut
 • Lokalizacja: Tor Poznań
 • Samochody: Lamborghini Huracan GT3 (12), Seat Leon TCR (12), Renault Clio Cup (12)
 • Stream LIVE

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!