Dacia Jogger z jedną gwiazdką w Euro NCAP. Ten wynik nie mówi jednak wszystkiego

Dacia Jogger uzyskała tylko jedną gwiazdkę w testach Euro NCAP. Wiele osób z pewnością przerazi ten wynik. Problem w tym, że Euro NCAP nie rozbiło Joggera, ale go oceniło. Jak to możliwe? Wyjaśniamy!

Rodzinny samochód powinien być przestronny, praktyczny i bezpieczny. Tymczasem samochód kierowany głównie do rodzin – Dacia Jogger – zdobył w teście Euro NCAP tylko jedną gwiazdkę. Ochronę pasażerów oceniono na 70% ochronę dzieci na 69%, ochronę pieszych na 41% i systemy bezpieczeństwa na 39%.

W czasach, gdy ocena czterech gwiazdek wydaje się słaba, jedna gwiazda absolutnie przeraża. Problem w tym, że Euro NCAP nie testowało Joggera…

Bezpieczeństwo bierne Dacii Jogger zostało ocenione na podstawie konstrukcji Dacii Sandero Stepway i jej wyników testów zderzeniowych. Dlaczego? Ponieważ Jogger jest technicznie spokrewniony z Sandero.

Dacia Jogger z jedną gwiazdką w Euro NCAP. Problem w tym, że Euro NCAP nie testowało Joggera…, fot. materiały prasowe / Euro NCAP

Czy Dacia Jogger to niebezpieczny samochód?

Dacia Sandero przetestowana w 2021 roku przez Euro NCAP uzyskała dwie gwiazdki. Nisko oceniono bezpieczeństwo pieszych oraz bezpieczeństwo czynne, czyli systemy mające na celu nie dopuścić do wypadku. Te same systemy wpłynęły na wyjątkowo niską ocenę Dacii Jogger.

Dacia od lat oferuje kierowcom samochody w wyjątkowo niskich, w porównaniu do konkurencji, cenach. Auta mają być tanie i dostępne. Na polskim rynku ceny Joggera zaczynają się od 69 900 zł (za wersję 5-osobową) lub od 73 900 zł (za wersję 7-osobową). To najtańszy samochód tej wielkości i najtańsze auto dla siedmiu osób.

Żeby samochód był tani, to musi mieć ograniczone wyposażenie podstawowe, a systemy bezpieczeństwa to jedne z droższych opcji. Tymczasem Euro NCAP ocenia liczbę systemów oraz ich działanie. Ponieważ Jogger ma ich niewiele, w tej kategorii dostał jedną gwiazdkę. Z kolei z przyjętych przez organizację zasad wynika, że samochód ocenia się na tyle gwiazdek, ile otrzyma w najsłabszej kategorii.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze