Czy zimą można jeździć na felgach aluminiowych?

Przez cały rok jeździsz na felgach aluminiowych, ale boisz się, że zimą mogą się zniszczyć? Nie masz powodów do zmartwień. Pod wieloma względami alufelgi są lepszym wyborem na trudne warunki zimowe niż felgi stalowe.

Alufelgi szybciej się zużywają?
Wielu kierowców boi się, że felgi aluminiowe, w trudniejszych warunkach zimowych i przy kontakcie z solą drogową, mogą ulegać szybszemu zużyciu i pojawi się na nich korozja. Jednak w rzeczywistości to właśnie felgi stalowe są bardziej narażone na występowanie rdzy, chociażby dlatego, że często je rysujemy, np. zakładając kołpaki.

To jednak nie jedyny powód większego ryzyka wystąpienia korozji w felgach stalowych. Alufelgi są lepiej zabezpieczone przed wpływem warunków zewnętrznych. Są lakierowanie nie tylko kolorem bazowym, a później lakierem bezbarwnym, ale także specjalnym podkładem antykorozyjnym, który ma je uchronić przed występowaniem rdzy. Felgi stalowe nie mają aż tylu warstw lakieru, więc na nich korozja może się pojawić dużo szybciej.

Kierowcy boją się także korzystać zimą z felgi aluminiowych z uwagi na gorszą przyczepność. Czasami zdarza się, że samochód wpadnie w niewielki poślizg i zahaczy kołem o krawężnik. W takiej sytuacji łatwo uszkodzić felgę. Prawdą jest, że naprawa modelu wykonanego z aluminium będzie trudniejsza, a przez to bardziej kosztowna, ale jednocześnie alufelgi odznaczają się większą wytrzymałością, więc w gruncie rzeczy lepiej znoszą uderzenia.

Co jest tańsze?
Nie zawsze sprawdza się także zasada, że felgi aluminiowe są droższe od stalowych. Musimy pamiętać, że do tych drugich często konieczne jest dokupienie dodatków, jak chociażby kołpaków, czy też śrub. To znacząco podwyższa cenę całego zestawu, która w efekcie może być wyższa niż w przypadku tańszych alufelg, przy których nie musimy montować kołpaków, a śruby zazwyczaj znajdują się już w zestawie.
Sporym ułatwieniem jest zaopatrzenie się w dwa zestawy kół – osobnych na lato i osobnych na zimę. W ten sposób, wbrew pozorom, możemy zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i cenny czas. – Koszt zakupu drugiego kompletu felg jest podobny, jak koszty sezonowej wymiany opon przez okres mniej więcej 4-5 lat. Dysponując drugim kompletem opon wymiany możemy dokonać sami, w dogodnym dla nas momencie, a koła wyważyć poza sezonem, kiedy nie ma tak dużych kolejek – mówi Filip Biesek, Koordynator Działy Felg w Oponeo.pl.

Jeśli już zdecydujemy się na jazdę na felgach zimowych w trakcie zimy, to musimy pamiętać, aby unikać modeli o skomplikowanych wzorach. Chociaż alufelga jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, to i ona ulegnie zniszczeniu, jeśli nie będziemy o nią dbać. A proste felgi aluminiowe dużo łatwiej się myje i konserwuje. Radzimy także zrezygnować z kół wysoko polerowanych lub chromowanych. Ze względu na płytszą warstwę ochronną dużo łatwiej je uszkodzić i szybko może się pojawić na nich korozja.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze