Daria Mikólska

Czy zabraknie paliwa w Polsce? Orlen odpowiada

Po ataku Rosji na Ukrainę kierowcy w Polsce muszą się mierzyć z rekordowymi podwyżkami cen paliw. Wiele osób zadaje sobie pytanie: „Czy zabraknie paliwa?”.

Tragiczne wydarzenia na Ukrainie pociągnęły za sobą ogromne podwyżki cen paliw, spadek kursu złotego w stosunku do dolara, co przełożyło się na ogromne niepokoje wśród kierowców. Wszyscy zadają sobie pytanie – Czy może zabraknąć paliwa?

Czy zabraknie paliwa?

W ostatnich tygodniach dochodziło do ogromnych kolejek na stacjach. Kierowcy obawiali się drastycznego skoku cen, a także problemów z dostępnością paliwa.

Ceny paliw

Dochodziło do różnych kuriozalnych sytuacji, w których kierowcy tankowali na zapas nawet po kilkaset litrów paliwa. To oczywiście doprowadziło do kilku lokalnych braków, które jednak były sukcesywnie uzupełniane.

Przeczytaj koniecznie: Ceny paliw cały czas w górę. 7 złotych za litr coraz bliżej. Zobacz, dlaczego?

Rzecznik koncernu PKN Orlen poinformował w ostatnich dniach, że paliwa nie zabraknie.

„PKN Orlen w pełni zabezpiecza dostawy ropy naftowej do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie. Zaopatrzenie w surowiec odbywa się na bieżąco. W momencie wstrzymania dostaw z kierunku wschodniego, dostawy będą realizowane z kierunków alternatywnych” – poinformowała w komunikacie rzecznik PKN Orlen.

Polski koncern paliwowy zwiększa dostawy poprzez zamówienie pięciu tankowców od Saudi Aramco. Oprócz tego ropa płynie z Morza Północnego, gdzie pracuje Orlen Lietuva. Dzięki alternatywnym kierunkom dostaw kierowcy powinni spać spokojnie.

„Ciągłość pracy naszych rafinerii i bezpieczeństwo energetyczne Polski jest dla nas priorytetem. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami, producentami surowca na świecie, mamy możliwość zabezpieczenia dostaw z kierunków alternatywnych. Już teraz na bieżąco korzystamy z opcji zakupów spotowych, aby zabezpieczyć pracę rafinerii. Jest to możliwie, bo od czterech lat z zarządem mocno stawiamy na dywersyfikację dostaw surowców. Dodatkowo jako jedyna rafineria w tej części Europy, mamy pełne magazyny surowca w kawernach solnych w naszej spółce IKS Solino, które dodatkowo zabezpieczają i wzmacniają naszą niezależność.” – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Okazuje się, że w ostatnich dniach największym problemem była panika wywołana przez samych kierowców, którzy zrobili szturm na stacje benzynowe. Nikt nie spodziewał się takiej sytuacji, co zdestabilizowało łańcuch dostaw. Potrzeba było kilku dni, żeby zwiększyć częstotliwość dostaw.

Zapasy paliwa wystarczą na 98 dni

Zgodnie z komunikatem przekazanym przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) zapasy ropy i paliw są zabezpieczone na kolejne 98 dni. Przy okazji poinformowano, że dostawy ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń nie zostały zatrzymane, a tankowce z surowcem i gotowymi paliwami cały czas płyną do naszego kraju.  

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze