Daria Mikólska

Ceny paliw cały czas w górę. 7 złotych za litr coraz bliżej

Wojna na Ukrainie, wzrost ceny baryłki ropy naftowej oraz osłabienie polskiej waluty. To wszystko prowadzi do drastycznych podwyżek ceny paliw.

Ostatni tydzień przyniósł kolejne podwyżki na stacjach paliw w Polsce. To efekt wojny na Ukrainie, wzrostu ceny baryłki ropy naftowej oraz osłabienia polskiej waluty względem dolara. Jeśli nic się nie zmieni, już niebawem ceny przebiją barierę 7 zł za litr paliwa.

Zobacz: Ukradł paliwo. Policji powiedział, że nie stać go na tankowanie

Kilka tygodni temu ceny paliw zostały obniżone przez działania rządu związane z tarczą antykryzysową. Jednak o tamtym poziomie cen możemy na razie zapomnieć. Za nami czwarty tydzień podwyżek, a ostatnie zmiany mocno uderzą po kieszeniach kierowców.

Ceny paliw dużo niższe przez 8 proc. VAT

Warto przy tej okazji mieć na uwadze, że aktualnie obowiązuje 8 procentowa stawka VAT na paliwa. Gdyby wróciła do normalnego poziomu (23 proc. VAT) mielibyśmy do czynienia w dużo wyższymi cenami.

Średnia cena benzyny bezołowiowej podniosła się o 57 groszy za litr. To największy tygodniowy wzrost cen od 2004 roku. Olej napędowy kosztował w zeszłym tygodniu przeciętnie 6,45 zł za litr – czyli o 83 grosze za litr więcej niż przed tygodniem.

Podwyżki nie ominęły cen LPG. W zeszłym tygodniu autogaz kosztował średnio 2,90 zł za litr – o 43 grosze za litr więcej niż tydzień wcześniej. Kierowcy muszą powoli oswajać się, że ceny przebiją psychologiczną granicę 3 zł za litr.

Ceny baryłek również notują rekordowe poziomy. Ropa Brent kosztowała w piątek przed południem 111 dolarów za baryłkę. Sytuację związaną z cenami paliw pogarsza jeszcze słabnący złoty w stosunku do dolara – po raz ostatni dolar był tak drogi 21 lat temu.

Ceny paliw idą w górę
Ceny paliw idą w górę

Analitycy i eksperci rynku paliwowego oceniają, że ceny paliw a najbliższych tygodniach pójdą dalej w górę. Z kolei kierowcy powinni się przygotować na tankowanie paliwa po 7 złotych za litr. Wszystkiemu winna jest aktualna sytuacja geopolityczna. Jeśli nic w tej kwestii się nie zmieni, to prognozy utrzymają negatywny trend.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze