Czy pieszy może zarezerwować miejsce na parkingu dla kierowcy?
Tam, gdzie trudno o miejsce parkingowe, można czasem spotkać się z sytuacją, w której pieszy blokuje wolną przestrzeń, w oczekiwaniu na znajomego kierowcę. Co na ten temat mówią przepisy i kto miał rację w sytuacji na nagraniu, w której doszło do ostrej kłótni?
Spis treści
- Pieszy „zarezerwował” parking, kierowca nie chciał tego uznać
- Czy pieszy może zajmować blokować miejsce parkingowe?
- Czy można usunąć pieszego, zajmującego miejsce parkingowe?
Pieszy „zarezerwował” parking, kierowca nie chciał tego uznać
Na poniższym nagraniu widzimy kierowcę, który próbuje znaleźć miejsce do zaparkowania. Jedno jest wolne, ale blokuje je pieszy. Okazało się, że „zarezerwował” on miejsce dla swojego syna, który miał zaraz nadjechać.
Kierujący nie zamierzał się tym przejmować i domagał się od pieszego, by ten mu ustąpił. Pieszy nie miał jednak zamiaru i szybko przeszedł do gróźb, pytając kierowcę czy „przyblokować mu coś innego” (niż miejsce parkingowe). Nagrywający nie pozostał dłużny na takie chamskie odzywki.
W pewnym momencie nadjechał syn pieszego, ale kierowca nie zamierzał umożliwić mu wjechania na miejsce parkingowe. Film kończy się, gdy pieszy podchodzi do nagrywającego i, jak to określił sam zainteresowany, „muska go po twarzy”. Kierujący grozi mu użyciem gazu i film się kończy. Nie wiemy, jak zakończył się spór.
Czy pieszy może zajmować blokować miejsce parkingowe?
Opisywana sytuacja stawia ważne pytanie, przed którym stanął niejeden kierowca. Czy pieszy może „zarezerwować” parking dla znajomego kierowcy? Przepisy nie przewidują niczego takiego, więc wyjaśnienie jest proste. Miejsce parkingowe, które nie jest zajmowane przez inny pojazd, można zająć i nikt nie ma prawa nam tego uniemożliwiać.
Przepisy zabraniają natomiast blokowania kierujących, którzy wykonują dozwolone przepisami manewry:
Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny do 500 złotych lub karze nagany.
Można więc powiedzieć, że autor nagrania miał tu rację. Nic nie dawało pieszemu prawa do blokowania miejsca. Wręcz przeciwnie, zabraniało mu blokowania nagrywającego.
Czy można wyprzedzać prawym pasem wolniej jadący pojazd? Uważajcie na te rady ekspertów!
Czy można usunąć pieszego, zajmującego miejsce parkingowe?
Co może więc zrobić kierowca, który przez pieszego nie może zaparkować? Niestety nie może wiele. Jeśli wysiądziecie z auta i odsunięcie go siłą, może oskarżyć was o napaść. Jeszcze gorszym pomysłem jest przepchanie go przy użyciu samochodu. Jeżeli choć dotkniecie pieszego zderzakiem, może oskarżyć was o potrącenie. To, że nie zrobicie mu żadnej krzywdy, niczego nie zmieni.
Jedyne co możecie zrobić, to słowna perswazja, a jeśli ona nie poskutkuje, wezwanie policji, by usunęła z drogi pieszego i go ukarała. Co raczej potrwa długo. Prościej jest, niestety, ustąpić upartemu pieszemu.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Test Skoda Enyaq Coupe RS Maxx. Ile warta jest najdroższa Skoda w historii?
Kiedy debiutowała na rynku, wielu przecierało oczy w niedowierzaniu. Elektryczna Skoda wyceniona na ponad 300 tys. złotych zwiastowała poważną zmianę wiatru w ofercie czeskiego producenta. Co otrzymamy, kupując najdroższy model w historii marki? Sprawdziłyśmy to, testując model Enyaq Coupe w topowej wersji wyposażenia RS Maxx. -
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
-
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
Komentarze: