Karolina Chojnacka

Czy opony mogą być… inteligentne? Otóż tak!

Cyfryzacja w segmencie opon do samochodów ciężarowych oraz maszyn przemysłowych wprowadza ogromne zmiany w prowadzeniu pojazdów na co dzień, a także w zarządzaniu ich flotą.

Firma Nokian Tyres zaprezentowała inteligentne opony Intuitu w listopadzie zeszłego roku na targach Agritechnica w Hannoverze. Teraz technologia Intuitu będzie dostępna w wybranych oponach do pojazdów rolniczych, a ich sprzedaż rozpocznie się od Finlandii.

Inteligentne rozwiązanie do opon Nokian Tyres Intuitu spotkało się z uznaniem przyszłych użytkowników ze względu na prostotę jego wdrożenia: aby odczytywać poziom ciśnienia i temperatury opon w smartfonie, wystarczą opony z sensorami oraz aplikacja.

W obecnej fazie system Nokian Tyres Intuitu obejmuje inteligentne opony z czujnikami oraz aplikację do urządzeń mobilnych. Aby rozpocząć korzystanie z niego, wystarczy zamówić inteligentne opony i pobrać aplikację. Inteligentne opony rejestruje się w aplikacji, która pokazuje ich położenie, ciśnienie i temperaturę w każdym wyposażonym w nie pojeździe. Właściciele flot mogą dodawać w aplikacji dowolną liczbę kierowców i pojazdów. Dzięki temu kierowcy mogą na bieżąco otrzymywać informacje i powiadomienia o aktualnie używanym pojeździe, a menedżerowie floty zyskują lepszy wgląd w ogólny stan opon i maszyn. Inteligentne i łatwe we wdrożeniu rozwiązanie do opon inteligentnych zapewnia też korzyści producentom maszyn ze względu na większą aktywność klientów. Istotną zaletą rejestracji opon w Intuitu jest wydłużenie gwarancji.

Wiedza o stanie opon pomaga w zaoszczędzeniu na kosztach paliwa i zwiększa bezpieczeństwo pracy. Cyfryzacja opon ma jednak dużo większy potencjał i pracujemy już nad wieloma świetnymi pomysłami!

Czy opony mogą być... inteligentne? Otóż tak!

Przeczytaj też: Jak przechowywać opony?

Sprzedaż inteligentnych opon Nokian Tyres Intuitu rozpoczyna się stopniowo — najpierw w Finlandii i obejmuje cztery flagowe opony do traktorów: Nokian Ground King, Nokian TRI 2, Nokian Hakkapeliitta TRI i Nokian Tractor King. Dostawy zamówień z fabryki rozpoczną się we wrześniu i wtedy też zostanie udostępniona do pobrania aplikacja Intuitu. Zamówienia będzie można składać w pierwszej fazie w sieci sprzedaży opon Vianor, a następnie także u innych sprzedawców. Opony są dostarczane w standardowych terminach.

Manu Salmi, starszy wiceprezes i dyrektor zarządzający Nokian Heavy Tyres, wyznaje:

Finlandia to nasz rodzimy rynek, a klienci są tu ciekawi nowych technologii.  Mamy jednak plany zwiększania dostępności tych opon także w innych krajach”.

Po wieloletnich testach i pracach rozwojowych przyjemnie jest zaoferować naszym użytkownikom te cyfrowe funkcje, które zmieniają sposób pracy. Dążymy do tego, by zapewnić klientom spokój dzięki bezpieczniejszej, bardziej efektywnej i ekologicznej pracy, a temu właśnie służy Intuitu.

Aktualnie dostępne funkcje Intuitu już teraz zmieniają sposób użytkowania opon, ale będzie ich więcej. Trwają na przykład prace nad pomiarami głębokości bieżnika oraz integracją Nokian Tyres Intuitu z własnym oprogramowaniem maszyn.

To wielkie osiągnięcie, może nawet największe, ale prace rozwojowe wciąż trwają. Dopiero zaczynamy przygodę z cyfryzacją, ale ambicja nie pozwoli nam na tym poprzestać!

Przeczytaj też: Pachnące opony?

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze