Karolina Chojnacka

Czy należy zakazać rowerzystom jazdy w słuchawkach? Europejczycy twierdzą, że tak

Aż 66,5% europejczyków popiera zakaz jazdy na rowerze w słuchawkach. Kobiety bardziej niż mężczyźni opowiadały się za zakazem noszenia słuchawek podczas jazdy na rowerze.

Niezależna organizacja charytatywna zajmująca się bezpieczeństwem drogowym w Wielkiej Brytanii, IAM RoadSmart, zwraca uwagę na wyniki niedawnego badania, które ujawniło, że większość użytkowników dróg popiera zakaz noszenia słuchawek podczas jazdy na rowerze i wzywa do pilnej debaty na ten ważny temat. Rozważane są zmiany w kodeksie drogowym.

W badaniu przeprowadzonym w 32 krajach w ramach E-Survey of Road Users’Attitudes (ESRA) dwie trzecie (65,8%) z 35 000 respondentów na całym świecie poparło wprowadzenie zakazu noszenia przez rowerzystów słuchawek.

W Europie stopień poparcia dla zakazu noszenia przez rowerzystów słuchawek był zróżnicowany. W Hiszpanii prawie 80% wszystkich ankietowanych użytkowników dróg opowiedziało się za zakazem. Natomiast w Finlandii jedynie 36% badanych uważa, że ​​zakaz byłby dobrym posunięciem. W Niemczech i na Węgrzech poparcie dla zakazu było na podobnym poziomie, i wyniosło odpowiednio 69,8% i 69,9%.

Kobiety bardziej niż mężczyźni opowiadały się za zakazem noszenia słuchawek lub wkładek dousznych podczas jazdy na rowerze.

Osoby w wieku od 18 do 24 lat były najbardziej przeciwne wprowadzeniu zakazu noszenia słuchawek w trakcie jazdy rowerem. Tylko 53,5% tej grupy wiekowej poparło zakaz.

Czy należy zakazać rowerzystom jazdy w słuchawkach?

Przeczytaj też: Chłopak na rowerze wyskoczył prosto pod samochód

Neil Greig, dyrektor ds. polityki i badań w IAM RoadSmart, powiedział:

To oczywiste, że większość użytkowników dróg jest bardzo zaniepokojona rozproszonymi rowerzystami noszącymi słuchawki lub wkładki douszne podczas jazdy.

Podłączenie do słuchawek lub wkładek dousznych jest ostatecznym odwróceniem uwagi, ponieważ całkowicie odcina rowerzystę od otoczenia, stwarzając potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze dla niego, pieszych i innych użytkowników dróg wokół niego.

Przeczytaj też: Rowerzysta wskakuje na maskę auta i robi fikołki. Chciał wymusić odszkodowanie?

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Jak opinia Europejczyków wpływa na bezpieczeństwo? Skąd mam wiedzieć czy m.in. Twoje widzimisię rzeczywiście wpłynie na bezpieczeństwo skoro nie jest to poparte badaniami? Nie twierdzę, że może się okazać, iż faktycznie jest bezpieczniej, ale jeśli 65% Europejczyków, w tym 80% w Hiszpanii byłoby za nakazem wybicia np. Polakow, bo krąży stereotyp, że Polacy kradną to tez należało by wziąć ten pomysł pod dyskusję?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Nie dziennikarskie przygłupy nie należy w popierdolonej komunie wszystko musi być zakazane a na każdą aktywność trzeba mieć pozwolenie od jakiegoś debila może zakażemy słuchania radia w samochodzie?Może weźcie się wreszcie od ludzi na rowerach odpierdolcie

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

a radyjka w samochodzie dlaczego można słuchać?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Kiedyś jeździłam na rowerze w słuchawkach głośno słuchając muzyki, jakie to było głupie. Każdy szanujący siebie i innych rowerzysta nie będzie jeździł w słuchawkach słuchając głośno muzyki, tak samo kierowca samochodu nie będzie słuchał muzyki na full

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Jakem rowerzystka jestem za takim zakazem.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze