Czego nie dowiesz się na motokursie – czym jeździć?

To kolejna odsłona naszej burzy mózgów, obfitującej w porady dla początkujących motocyklistek. Większość adeptek dwóch kółek wyjeżdża z ośrodka egzaminowania z prawem jazdy kategorii A nie zdając sobie sprawy, jak dużo jeszcze nie wiedzą. Tym razem doradzamy na jakich jednośladach jeździć i czego pilnować.

fot. Suzuki

Ważne jest, żeby nie pchać się na maszynę, której opanowanie zdecydowanie nas przerasta. Może to nie tylko zrazić do motocykli w ogóle, ale też powodować mnóstwo sytuacji, w których niezbędna jest pomoc drugiej osoby (podnoszenie jednośladu po wywrotce, cofanie nim „pod górkę” itp.). Sporo cennych porad zamieściłyśmy już na ten temat tu.

Dobierz motocykl do wzrostu (całe stopy powinny być na ziemi, ewentualnie całymi palcami powinnaś dotykać podłoża); jak kupisz maszynę zbyt wysoką, to może się nagle okazać, że na skrzyżowaniu przy jakiejś koleinie zabraknie Ci kilku centymetrów stopy. Efekt? Leżysz. Zbyt wysokim motocyklem ciężko też manewrować na parkingu.

Kwestia masy sprzętu jest dyskusyjna, generalnie liczy się technika i umiejętności jazdy na motocyklu. Mężczyźni także dosiadają jednośladów, których sami by nie podnieśli, więc pod tym względem nie masz się co martwić. To tylko sprawa Twojego komfortu psychicznego.

Jak wybrać motocykl dla poczatkującej motocyklistkiprzeczytasz tu oraz z poradnika Pauliny Kuffelkliknij tu.

 

fot. Motocaina

Nie zaczynaj od jednośladu o dużej mocy, bo może się okazać, że koników w silniku jest zdecydowanie za dużo i mówiąc potocznie – nie ogarniasz. Po co się męczyć? Lepiej nauczyć się jeździć na czymś mniejszym i dopiero wtedy przesiąść się na ten wymarzony.

Nie oszczędzaj na oponach. Zwłaszcza jeśli początkujesz, nie możesz ryzykować ze zbyt zużytym ogumieniem.

Lusterka mają być duże, a nie tylko ładne.

Nie regeneruj linek (zwłaszcza hamulca) – kupuj zawsze nowe. Niby drobiazg, ale w czasie jazdy może się okazać bardzo ważny, właściwie decydujący o Twoim być, albo nie być…

Top 5 motocykli dla kobiet czytaj o nich tu.

Przegląd techniczny rób tylko legalnie – w końcu sprawny motocykl, to Twoje bezpieczeństwo. W czasie przeglądu na stacji diagnostycznej nie daj się namówić na wjazd na rolki samochodowe – może to się skończyć upadkiem – jak nie mają specjalnego urządzenia dla motocykli, to już ich problem – wtedy szukaj innej stacji.

Pięć porad dla początkującej motocyklistki z cyklu jak jeździć. Czytaj tu.

Jeżeli używasz zabezpieczeń (blokada koła, kierownicy), pamiętaj, żeby je ściągnąć przed ruszeniem – niby to oczywiste, ale kobiety bywają roztargnione – niektóre mają naklejki-przypominajki na baku.

O propozycjach z oferty producentów motocykli (roczniki od 1993 do 2009), które w dużej mierze są dedykowane kobietom przeczytasz klikając tu.

Poprzednie porady z cyklu czego nie dowiesz się na kursie motocyklowym przecztytasz klikając tu.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

aktualnie motocykl egzaminacyjny, jest motocyklem dużej mocy, czyli w sumie kurs uczy jeździć właśnie mocnym motocyklem, zatem możemy kupić taki sam, jako pierwszy

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze