Top 5 motocykli dla kobiet – jaki jednoślad wybrać na początek?

Czy są motocykle damskie i męskie? Oczywiście nie. Ale na pewno są maszyny, które kobiety wybierają częściej. Paulina Kuffel dowiedziała się u motocyklistek, jakie motocykle uważają za przyjazne kobietom.

Motocykle: w Polsce do niedawna kojarzone z kierowcą płci męskiej. Czasy się zmieniły i na jednośladach coraz częściej widzimy panie. Kobiety postawiły zmienić miejsce. Rezygnują z roli motocyklowego plecaka  i zasiadają na motocyklach, ale jako kierowca. W ostatnich latach zauważamy wzrost liczby kobiet poruszających się na jednośladach.

Motocykl dla kobiety: poradnik poczatkującej motocyklistkiczytaj więcej tutaj.

Kobieta na motocyklu
Panie coraz liczniej zapisują się na kursy prawa jazdy kat A i stają  się motocyklistkami. Lecz, jak to w życiu bywa, na radości ze zdobycia wymarzonego uprawnienia się nie kończy. Zwłaszcza po początku przygody z dwoma kółkami większości kobiet zależy, aby czuły się podczas jazdy pewnie, bezpiecznie i komfortowo. Zaczynająca jeździć jednośladem niewysoka i szczupła kobieta raczej nie poczuje przyjemności z jazdy na zbyt wysokim, szerokim, ciężkim, niewygodnym motocyklu, gdy do ziemi będzie ledwo dotykać czubkiem palców, a przy parkingowych manewrach masa maszyny będzie ją stresować bardziej niż egzamin na prawko. Nie o to tu chodzi.

Pięć porad dla początkującej motocyklistki z cyklu jak jeździć. Czytaj tu.

Jaki motocykl na poczatek?
Wybór pierwszego motocykla jest więc uzależniony przede wszystkim od naszego dotychczasowego doświadczenia w jeździe jednośladem (być może wcześniej użytkowany był skuter), budowy ciała, kondycji fizycznej, wzrostu i oczekiwań. Te ostatnie to słowo-klucz. Od przeznaczenia motocykla zależy bardzo wiele naszej radości z użytkowania maszyny. Należy więc zadać sobie pytanie: w jaki sposób i gdzie będziemy nim jeździć najczęściej. Czy w większości będziemy poruszać się w mieście, czy raczej poza nim, czy wjeźdzamy na drogi szutrowe, czy jeździmy wyłącznie po asfaltowych, czy motocykl traktujemy jako alternatywę do samochodu i dojeżdżamy nim wszędzie, czy jako weekendowe hobby. A może planujemy po prostu długą podróż motocyklem po Europie i będziemy pokonywać nim wyłącznie długie dystanse?

Jak już odpowiemy sobie na te pytania, popytamy znajomych o ich opinie, poczytamy wszystko co możliwe na ten temat w internecie, możemy zacząć się zastanawiać nad wyborem maszyny.

Motocykl dla kobiety
Paulina Kuffel przepytała dla nas sporą liczbę motocyklistek i stworzyła na zasadzie powtarzalności listę TOP 5 motocykli dla kobiet. Oto one.

Ducati Monster 696
fot. Ducati

Ducati Monster 696
Wybór Ducati Monster 696 nie powinien być dla wielu z Was zaskoczeniem, a raczej może czytając to wzdychacie mówiąc „nic nowego”. Wysokość siedzenia wynosi 770 mm, a masa motocykla to 161 kilogramów (bez płynów) – panie uważają, że nawet nie za wysoka motocyklistka poradzi sobie z Monsterem i będzie się czuła podczas jazdy komfortowo. Spora pojemność silnika dedykowana jest raczej paniom, które na maszynie czują się już całkiem pewnie.

Kawasaki Ninja 250R
fot. Kawasaki

Kawasaki Ninja 250R
Zielony znajomy Kawasaki to dobry wybór dla początkującej motocyklistki. Nieduża pojemność silnika i umiarkowana moc pozwolą na szlifowanie umiejętności. Motocykl ma masę 154 kilogramy (bez płynów), co ułatwi manewrowanie maszyną w korkach, zawracanie, czy cofanie. Siedzenie na wysokości 775 mm pozwala cieszyć się pewnym kontaktem z podłożem także niższym osobom.

Yamaha XJ6 Diversion
fot. Yamaha

Yamaha XJ6 Diversion
Smukła sylwetka, wygodna pozycja za kierownicą, wysokość siedzenia 785 mm sprawiają, że kobiety często decydujuą sie na własne ten model Yamahy. Z myślą o niższych paniach producent w modelu z 2013 r. wprowadził możliwość kupienia obniżonego siedzenie. Masa maszyny 211 kilogramów może odstaraszać, ale nisko położony środek ciężkości rekompensuje tę niedogodność.

Yamaha Virago 535
fot. Yamaha

Yamaha Virago 535
Nie można zapomnieć o Virago 535, która szczyci się tytułem ulubionego cruisera kobiet. Pojawia się też w wielu wątkach dotyczących wyboru motocykla do nauki jazdy i pierwszego motocykla. Waga 182kg oraz siedzenie na wysokości zaledwie 720mm zachęca motocyklistki do wyboru właśnie tej Yamahy, która na pewno pozwoli czuć się pewnie.

Suzuki Bandit S650
fot. Suzuki

Suzuki Bandit S650
Suzuki (podobnie jak Honda) tak konstruuje swoje motocykle, że bardzo łatwo nimi manewrować – zwłaszcza w mieście. Wysokość siedzenia na pewno nie przypadnie do gustu niższym motocyklistkom, bo wynosi 800 mm, a i masa maszyny nie zachęca – 220 kilogramów. Na 600-setkę powinny się jednak decydować motocyklistki, które mają już jakiekolwiek doświadczenie w jeździe motocyklem.

Kolejne często ujeżdzane przez kobiety motocykle to: Suzuki GS500, Suzuki Gladius, Kawasaki ER5, Honda CB500, Suzuki GSR600.

Dane zebrała od motocyklistek Paulina Kuffel.

Poradnik Pauliny Kuffel: jak wybrać pierwszy motocykl czytaj tutaj.

 

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Przedstawione są tutaj odpowiednie motocykle, ja proponowałbym jeszcze Suzuki GS 500, Kawasaki Er 5 czy Kawasaki Gpz 500. Motocykle nieco starsze, ale z najlepszych motoryzacyjnych czasów, dzięki temu niezawodne i tańsze w zakupie.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze