Czas na zmiany w tablicach rejestracyjnych. Odczują je kierowcy z dużych miast

Tablice rejestracyjne są jednym z wyróżniających się znaków identyfikacyjnych pojazdu, które jednocześnie wskazują nam, skąd dane auto pochodzi - gdzie jest zarejestrowane. Problem w tym, że powoli kończą się dostępne kombinacje cyfr i liter.

31 stycznia 2022 roku zniknął obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych przy przerejestrowaniu pojazdu, jeśli był on już zarejestrowany na terytorium Polski. To oznacza, że dotychczasowe „blachy” można pozostawić nawet jeśli kupimy zarejestrowane już w Polsce auto po drugiej stronie kraju, ale pod pewnymi warunkami –  dotychczasowe numery mogą zostać zachowane, o ile tablice są czytelne, a ich wzór jest zgodny z obecnie obowiązującym.

Kierowcy, jeśli chcą, dalej mogą starać się o nowe tablice rejestracyjne przy kupnie auta używanego. Problem w tym, że powoli kończą się dostępne kombinacje cyfr i liter… W związku z tym w niektórych dużych miastach dotychczasowe wyróżniki przejdą do historii, a zastąpią je nowe.

Tablice rejestracyjne
Tablice rejestracyjne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami organy zajmujące się rejestrowaniem pojazdów mają do dyspozycji kilka zasobów. Reguluje to rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.

Już niebawem w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu zmienią się wyróżniki na tablicach rejestracyjnych.

Kraków odejdzie od wyróżnika KR, zastąpi go KK. System numeracji ma być taki sam jak w przypadku KR, co oznacza start od serii 00000. Taka kombinacja powinna wystarczyć na co najmniej 20 lat.

We Wrocławiu wyróżnik DW zostanie zastąpiony przez DX. Co ciekawe, litery DX już od kilku lat stosowane są w motocyklach.

Poznań dotychczasowy wyróżnik PO zastąpi tablicami PY. Jak dowiedział się portal „Auto-świat” z wyznacznikiem PO pożegnamy się za około cztery miesiące.

W Gdańsku kierowców również czekają zmiany. Zamiast, jak dotychczas, trzech cyfr i dwóch liter zastosowany zostanie schemat cyfra-litera-trzy cyfry.

Komentarze:

Kuba - 17 marca 2022

W Gdańsku już obowiązuje nowy wzór.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze