Tablice rejestracyjne – od dzisiaj możesz zachować te same numery

31 stycznia 2022 roku weszły w życie długo oczekiwane przez kierowców zmiany. Zniesiony został obowiązek przerejestrowania samochodu, a także pojawiła się możliwość czasowego wycofania z ruchu pojazdu.

Kupując auto, możesz zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne

Od 31 stycznia 2022 roku zniesiono obowiązek przerejestrowania nowo kupionego samochodu, pod warunkiem oczywiście, że został on już wcześniej zarejestrowany w Polsce. Oznacza to także (teoretyczne) zniesienie rejonizacji. Przykładowo Warszawiak będzie mógł zarejestrować na siebie, bez zmiany tablic, auto pierwotnie zarejestrowane w Lublinie. Oznaczać to będzie dla niego oszczędność 80 zł. Oraz zapewne ryzyko, że będzie w swojej okolicy uznawany za „przyjezdnego”.

Nowe przepisy na 2022 rok. Kierowców czeka wiele zmian

Jest jednak kilka warunków, jakie trzeba spełnić, żeby móc skorzystać z takiej oszczędności. Po pierwsze dotychczasowe tablice muszą mieć aktualny wzór – jeśli znajdziecie auto z tablicami z biało-czerwoną flagą, albo nawet „na czarnych”, nie unikniecie obowiązku wymiany. Wymagany jest także dobry stan i odpowiednia czytelność tablic.

Kiedy trzeba zmienić tablice rejestracyjne?

Ustawa przewiduje trzy sytuacje, w których zmiana tablic rejestracyjnych jest konieczna. 

  • Pojazd nie był nigdy zarejestrowany na terytorium Polski. 
  • Obecne tablice uniemożliwiają identyfikację – uległy zniszczeniu lub są nieczytelne.
  • „Blachy” w dniu zakupu samochodu są nieaktualne i niezgodne z obowiązującym wzorcem. Te koloru czarnego lub białego z flagą i skrótem PL należy wymienić. 

Koszty rejestracji pojazdu w 2022 roku

Koszty administracyjne związane z rejestracją pojazdu uległy obniżeniu. Do dnia 31 stycznia 2022 roku obligatoryjnie w kasach wydziałów komunikacji należy uiścić następujące opłaty:

  • 85 zł za wydanie dowodu rejestracyjnego, kompletu znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu,
  • 13,50 zł za pozwolenie czasowe,
  • 80 zł za standardowe tablice rejestracyjne samochodowe.

Ten ostatni wydatek zostanie pominięty, więc koszt przerejestrowania samochodu bez zmiany tablic wyniesie 98,50 zł. Dotychczas za wszystkie formalności trzeba było zapłacić 178,50 zł.

Teraz niestety nieco trudniej będzie zweryfikować, czy auto nie zostało skradzione.

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic jest dobrowolne i zależy od woli kierowcy. Jeśli będzie on chciał, aby oznaczenie regionu na niej było zgodne z miejscem zamieszkania, może wnioskować o nowe „blachy”. Tak samo jest w przypadku spersonalizowanego kompletu.

Czasowe wycofanie samochodu z ruchu wreszcie możliwe

Na możliwość czasowego wycofania z ruchu pojazdu, kierowcy czekali bardzo długo. Aż wreszcie doczekali się… nie do końca tego, za czym postulowali. Od 31 stycznia 2022 roku można oficjalne wycofać z ruchu (i nie płacić ubezpieczenia) uszkodzony samochód na czas naprawy, ale zawierający się w przedziale 3-12 miesięcy. Z zastrzeżeniem, że można zrobić to raz na 3 lata. Warunkiem przywrócenia auta do ruchu jest pozytywne przejście dodatkowego badania technicznego. 

Nowy wzór tablic rejestracyjnych. Czy poprawiona czcionka zwiększy bezpieczeństwo?

Zmiana pozytywna, ale nie o to do końca chodziło. Nowy przepis to ułatwienie dla osób, które faktycznie długo naprawiają swoje auto po kolizji lub wypadku, lecz nie one o możliwość czasowego wyrejestrowania samochodu postulowały. Bardzo liczyli na nią właściciele pojazdów użytkowanych sezonowo – motocykli, kabrioletów, aut zabytkowych oraz przyczep i kamperów. Teoretycznie na zmianach skorzystają pasjonaci odbudowujący samochody zabytkowe, ale dla nich z kolei 12 miesięcy może być okresem zbyt krótkim.

Wprowadzone zmiany pozwolą na ograniczenie kosztów ubezpieczenia pojazdu wycofanego. W czasie nieeksploatowania go, OC musi być ważne, jednakże składka w zależności od tego, w jakim zakładzie mamy polisę, zostanie zmniejszona o około 95%. Rezygnacja z ubezpieczenia może mieć miejsce tylko w przypadku zezłomowania pojazdu lub jego kradzieży.  

Dalsze ułatwienia dla kierowców jeszcze w tym roku

Powyższe zmiany nie są jedynymi, jakie czekają nas w tym roku. 4 września zostaną wycofane karty pojazdu oraz naklejki na szybę, co da kolejne oszczędności podczas rejestrowania pojazdów.

Od 4 września przestaną obowiązywać karty pojazdu oraz nalepki kontrolne

Oszczędności:

  • Pojazd zarejestrowany w Polsce: w sumie 99,50 zł (tablice rejestracyjne – 80 zł, nalepka kontrolna – 18,50 zł, opłata ewidencyjna – 1 zł).
  • Pojazd sprowadzony z zagranicy: w sumie 94,50 zł (karta pojazdu – 75 zł, nalepka kontrolna – 18,50 zł i 1 zł opłaty ewidencyjnej).

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze