Czarne skrzynki już śledzą kierowców. Co zapisują i czy policja ma do nich dostęp?
Współczesne samochody przepełnione są elektroniką, która steruje niemal wszystkimi funkcjami samochodu. A skoro tak jest, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy okazji rejestrować wszystko to, co robi kierowca.
Spis treści
- Które samochody są wyposażone w czarne skrzynki?
- Co zapisuje czarna skrzynka w samochodzie?
- Czy policja ma dostęp do danych z czarnej skrzynki?
- Czy przez czarną skrzynkę w samochodzie można dostać mandat?
Które samochody są wyposażone w czarne skrzynki?
Zgodnie z prawem, czarne skrzynki spotkamy w autach już od 6 lipca 2022 roku. Wymóg nałożony przez Unię Europejską odnosi się do wszystkich nowo homologowanych pojazdów. Znajdziemy ją więc tylko w zupełnie nowych modelach lub takich, które niedawno zostały zmodernizowane.
Oznacza to, że teraz „martwić się” czarną skrzynką powinni tylko ci, którzy niedawno kupili samochód w salonie. Niedługo jednak auta takie zaczną pojawiać się też na rynku wtórnym.
Co zapisuje czarna skrzynka w samochodzie?
Czarna skrzynka przez cały czas monitoruje szereg parametrów związanych z bezpieczeństwem i prowadzeniem samochodu. Są to między innymi:
- prędkość z jaką się poruszamy
- położenie pedału przyspieszenia
- położenie pedału hamulca
- działanie ABS-u i ESP
- skręt kierownicy (manewry)
- przechył auta
- ciśnienie w oponach
- stopień otwarcia przepustnicy
- prędkość wzdłużna i poprzeczna podczas wypadku
- zapięcie pasów bezpieczeństwa
- prędkość obrotowa silnika
- stan poduszek powietrznych
Czy policja ma dostęp do danych z czarnej skrzynki?
Mówienie o urządzeniach rejestrujących to, co robimy w samochodzie, natychmiast kojarzy się z inwigilacją. Tym bardziej, że nowe auta są teraz coraz częściej na stałe połączone z internetem. Na szczęście takiego połączenia nie mają czarne skrzynki.
Potężny wybuch samochodu podczas tankowania. Właścicielka trafiła do aresztu, ale za coś innego
Nie mają także obszernej pamięci, do której może zaglądnąć policjant podczas kontroli, zainteresowany naszym ostatnim stylem jazdy. Trwały zapis następuje tylko w jednym momencie.
Jeśli wykryta zostanie kolizja lub wypadek, czarna skrzynka (zwana fachowo EDR, czyli „Event Data Recorder”) zapisuje dane z 5 sekund przed wypadkiem. Do takich informacji dotrzeć może na przykład biegły sądowy, co pomoże mu w ustaleniu faktycznego przebiegu wypadku. To, przynajmniej obecnie, to jedyna funkcja czarnych skrzynek w samochodach.
Czy przez czarną skrzynkę w samochodzie można dostać mandat?
Czy to co napisaliśmy powyżej oznacza, że za informacje zawarte w czarnej skrzynce, nie można dostać mandatu? Bynajmniej. Można dostać mandat przez czarną skrzynkę w samochodzie. Nie podczas zwykłej kontroli drogowej oczywiście. Ale jeśli dojdzie na przykład do kolizji, w której nie uda się uzgodnić wspólnej wersji co do przebiegu wydarzeń, sprawa trafi do sądu.
Tam biegły sądowy może już odwołać się do zapisu z czarnej skrzynki, która stanowić będzie twardy dowód. Jeśli okaże się, że w momencie zderzenia przekroczyliśmy prędkość, albo wbrew wcześniejszym zeznaniom wcale nie hamowaliśmy, aby uniknąć zderzenia, takie informacje z czarnej skrzynki mogą nas pogrążyć.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Audi F1 ogłasza kolejnego kierowcę. To utalentowany Brazylijczyk
Od sezonu 2026 Stake F1 Team Kick Sauber zamieni się w Audi F1. Kilka miesięcy temu niemiecka ekipa ogłosiła, że ich barwy będzie reprezentował doświadczony kierowca Nico Hülkenberg, który aktualnie występuje w zespole Haas. Teraz przyszedł czas na kolejne ogłoszenie - szeregi zespołu zasili jeden z największych talentów motorsportu. -
Nowa Skoda Kylaq – czeski SUV na rynek Indii
-
Europejska premiera Suzuki e-Vitara
-
Ford Ranger – idealny wóz strażacki
-
2-milionowy Mercedes trafi do Polski. Jest to elektryczny SUV
Komentarze: