Karolina Chojnacka

CyberLandr, czyli Tesla Cybertruck jako kamper. Bardzo drogi kamper

To nieistotne, że Cybertruck jeszcze nie istnieje. Jeśli chcesz, może dokupić do niego zestaw, który zmieni go w budzącego zazdrość innych kampera! Bardzo, bardzo drogiego kampera...

Tesla CyberLandr to nie byle jaki kamper. To kamper, który prawdopodobnie nigdy nie powstanie i na zawsze pozostanie w sferze marzeń i renderingów, a filmik poniżej da wam odpowiedź na pytanie dlaczego.

Przeczytaj też: Zobaczcie Teslę Cybertruck na publicznej drodze. Za kierownicą Jay Leno

Ale pomarzyć zawsze można…

CyberLandr w części „mieszkalnej” oferuje swojemu właścicielowi kuchnię z płytą indukcyjną, trzypoziomowy zlew, kosz na śmieci, suszarkę do naczyń, kran sterowany głosem (tak dobrze czytacie, ale nie pytajcie nas, jak to ma działać) 32-calowy telewizor, rozkładalne fotele, które można przekształcić w łóżko, rozbudowany system audio, okna o zmiennym stopniu przyciemnienia, łazienkę z toaletą, prysznicem i składaną umywalką. A no i najważniejsze… Internet!

CyberLandr ma być też wyposażony w akumulator o pojemności 20 kWh i panele fotowoltaiczne na dachu

I choć CyberLandr nie istnieje, to już ma swoją cenę i kosztuje aktualnie 39 995 dolarów, czyli mniej niż (też nieistniejący) Cybertruck. Tylko, że… jest to cena promocyjna za pierwsze 20 egzemplarzy i konieczna jest już teraz wpłata zaliczki w wysokości 5000 dolarów. Kolejnych 40 egzemplarzy kampera przekracza już pułap 40 000 dolarów, a w normalnej sprzedaży CyberLandr będzie kosztował aż… 50 000 dolarów.

Sprzedawać za kilkadziesiąt tysięcy dolarów coś co nie istnieje? Panie Musk, podziwiamy.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Frangivento Sorpasso – prawdziwie włoski supersamochód, który przyspiesza do „setki” w 2,9 sekundy!

Mało znany włoski producent FV Frangivento zaprezentował właśnie swój nowy model supersamochodu i to w dwóch wersjach – Stradale i GTXX. W tej drugiej wersji nazwę będzie mógł dostosować właściciel, wybierając cyferki na miejsce „XX”.

Frangivento Sorpasso to następca hybrydowego hipersamochodu Asfane DieciDieci o mocy prawie 1000 KM. Sorpasso jest zdecydowanie mniej ekstremalny i bardziej przyziemny, ale i tak, gdy na niego patrzymy to robi na nas niesamowite wrażenie. Które wzrasta, gdy zaglądamy pod maskę…

Frangivento Sorpasso

Sorpasso Stradale to supersamochód o mocy 610 KM, bardziej elegancki i klasyczny niż wydanie GTXX o mocy 862 KM i agresywnym, sportowym, dwukolorowym nadwoziu, którego wygląd jest  inspirowany samochodami wyścigowymi GT3. Moc obu samochodów pochodzi z wolnossącego silnika V10. Sorpasso GTXX ma przyspieszać od 0 do 100 km/h w 2,9 sekundy i osiągać prędkość maksymalną 345 km/h.

Frangivento Sorpasso

Przeczytaj też: „Supersamochód nie sprawdzi się na śniegu”. Czy to słuszna opinia?

Tych, którzy zdecydują się na zakup Frangivento Sorpasso, czeka 30 dni współpracy ze stylistami z Frangivento, by każdy klient mógł dostosować swój egzemplarz idealnie pod siebie, w każdym, nawet najdrobniejszym detalu.

Frangivento twierdzi, że pierwsze samochody trafią do klientów już w lipcu. I pojadą do Monte Carlo oraz Dubaju. No kto by się tego spodziewał…

Frangivento Sorpasso

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Inwestycje drogowe warte miliardy. Ile w tym roku zostanie wydane na budowę dróg?

Epidemia koronawirusa nie zatrzymała trwających inwestycji na drogach krajowych. Wręcz przeciwnie. W zeszłym roku zrealizowanych zostało więcej prac niż planowano. A jak to będzie wyglądać w 2021 roku?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w całym W całym 2021 roku planuje przeznaczyć na inwestycje drogowe około 19,3 miliardów złotych.

Obecnie w Polsce mamy 4269 kilometrów dróg szybkiego ruchu, w tym 1712 kilometrów autostrad i 2557 kilometrów dróg ekspresowych. W realizacji znajduje się 106 zadań w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK) o długości ponad 1365 kilometrów oraz 3 obwodnice z Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 (PB100), o długości niemal 20 kilometrów. W toku są przetargi na 31 odcinków nowych dróg o długości niemal 391 kilometrów (21 zadań z PBDK o długości 303,5 kilometrów oraz 10 obwodnic z PB100 o długości 87,2 kilometrów). W przygotowaniu znajduje się 106 zadań, które realizowane będą w ramach PBDK (niemal 2105 kilometrów) oraz 87 obwodnic, które powstaną w ramach PB100 (751 kilometrów).

Inwestycje drogowe warte miliardy

Przeczytaj też: Koniec z bramkami na A2 i A4! Od kiedy i na jakich odcinkach?

W planach na 2021 rok jest ogłoszenie kolejnych przetargów na 26 odcinków w ramach PBDK o łącznej długości 313 kilometrów. Będzie to między innymi sześć odcinków drogi ekspresowej S19 od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do Lubartowa (woj. lubelskie), trzy odcinki drogi S17 Piaski – Hrebenne, cztery odcinki drogi ekspresowej S10 Toruń – Bydgoszcz oraz trzy odcinki S6 między Koszalinem a Słupskiem.  

W ramach Programu budowy 100 obwodnic planowane jest też ogłoszenie przetargów na sześć odcinków o łącznej długości 34 kilometrów. Będą to m.in. obwodnice Tarnowa w ciągu DK73 (woj. małopolskie), Strykowa w ciągu DK32 (woj. wielkopolskie), Koźmina Wlkp. w ciągu DK15 (woj. wielkopolskie) czy Gorajca i Dzwoli w ciągu DK74 (woj. lubelskie).

GDDKiA planuje również ogłoszenie 96 przetargów na roboty na istniejącej sieci o długości ok. 255 kilometrów i wartości szacunkowej ok 1,79 miliarda złotych.

Przeczytaj też: Ruch na drogach w czasie pandemii. Kiedy wróci do normy? Czy przez lockdown będzie mniejszy?

 

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Czym grozi rozproszenie uwagi za kierownicą? Zobacz szokujące wideo!

Wszyscy wiemy, że prowadzenie samochodu i jednoczesne wysyłanie SMS-ów to zabójcze (dosłownie) połączenie. Jest to po pierwsze niebezpieczne, po drugie nielegalne... a jednak ludzie nadal to robią!

Ponieważ wiele osób wciąż zachowuje się za kierownicą w sposób nieodpowiedzialny, Lexus postanowił uświadomić kierowców, czym grozi rozproszenie uwagi za kierownicą i zbudował specjalny NX z elektrochromową powłoką na szkle, która może stać się nieprzezroczysta.

Lexus skonfigurował elektrochromową osłonę tak, aby zasłaniała kierowcy widok na zewnątrz przez 4,6 sekundy, czyli tyle, ile przeciętnie zajmuje odpisanie na wiadomość.

Czym grozi rozproszenie uwagi za kierownicą? Zobaczcie szokujące wideo!

Przeczytaj też: Lexus IS Wax Edition – teraz ulubionych winyli możecie słuchać w samochodzie

Filmik wyraźnie pokazuje, że nieskupienie uwagi na drodze stanowi zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale także dla innych osób.

I choć 4,6 sekundy nie wydaje się długim okresem czasu, mamy nadzieję, że następnym razem zastanowicie się, zanim w trakcie jazdy samochodem sięgniecie po telefon.

Przeczytaj też: Test Lexus UX 200 2.0 VVT-I D-CVT F-Sport

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Zawodniczka straciła miejsce w zespole przez kłamstwa menadżera

Esmee Hawkey miała w tym sezonie być częścią legendarnego, kobiecego zespołu Iron Dames. Niestety przez kłamstwa swojego menadżera może już o tym tylko pomarzyć.

Esmee Hawkey została usunięta z programu Iron Dames w European Le Mans Series. Zawodniczka miała być zmienniczką Rahel Frey i Michelle Gatting za kierownicą Ferrari.

Jak poinformowano w oficjalnym oświadczeniu, menadżer Esmee Hawkey uzyskał dla niej status „brązowego” ” kierowcy, podając FIA błędne informacje w formularzu aplikacyjnym. W tej sytuacji, prowadzący program Iron Dames, włoski zespół Iron Lynx podjął decyzję o usunięciu Hawkey z zespołu.

Przeczytaj też: Iron Dames i Ferrari łączą siły. Co chcą razem osiągnąć?

Prowadzący program włoski zespół Iron Lynx poinformował, że menedżer Esmee uzyskał dla zawodniczki status „brązowego” kierowcy, podając FIA błędne informacje w formularzu aplikacyjnym. W tej sytuacji „niezwykle rozczarowany” Iron Lynx był zmuszony podjąć decyzję o usunięciu Hawkey z zespołu.

Na razie nie wiadomo, kto zastąpi Hawkey u boku Rahel Frey i Michelle Gatting za kierownicą Ferrari w tegorocznym sezonie ELMS. Z pewnością, będzie to inna, utalentowana zawodniczka, ponieważ, jak napisano w oświadczeniu, Iron Lynx jest „w pełni zdeterminowany, by w European Le Mans Series 2021 wystawić w 100% kobiecy zespół”.

Przeczytaj też: Wyścigi w czasach pandemii, czyli o istocie sportów motorowych dla branży motoryzacyjnej

Najnowsze