Ewa Kania

Nowa obowiązkowa naklejka już obowiązuje. Bez niej nie przejdziesz przeglądu

Niedawno w życie weszła kolejna istotna zmiana dotycząca kierowców. Tym razem chodzi o nowe oznakowanie, które jest obowiązkowe, a jego brak uniemożliwia zaliczenie przeglądu okresowego. Obowiązek nie dotyczy jednak wszystkich.

Spis treści

Nowa obowiązkowa naklejka od maja

Wymóg posiadania nowej naklejki wszedł w życie 17 maja 2024 roku i nie powinien być zaskoczeniem, ponieważ odpowiednie przepisy, które nakładają obowiązek posiadania owej naklejki, opublikowano już we wrześniu minionego roku. Był więc czas na przygotowanie się do zmian.

Nowe oznaczenie pojazdu, o którym mowa, dotyczy samochodów wyposażonych w instalacje LPG. Wymagane jest, aby posiadały one trwale umieszczoną tabliczkę dotyczącą zasilania gazem.

Obowiązkowa tabliczka dla samochodów z LPG

Zgodnie z rozporządzeniem z września 2023 roku, które zaczęło obowiązywać w maju, odpowiednia tabliczka informacyjna musi być umieszczona na stałe na ramie drzwi lub pod maską. Muszą się znaleźć na niej takie informacje jak:

  • numer świadectwa homologacji
  • nazwa instalatora
  • nazwa zakładu montującego instalację LPG

Jak można uzyskać odpowiednią naklejkę? Na szczęście obowiązek jej posiadania dotyczy tylko pojazdów, w których założono instalację gazową od 17 maja bieżącego roku. Nie trzeba więc zaopatrywać się w nią wstecznie.

Celowo doprowadził do kolizji i uciekł. Policja ma jego dane, ale nie wie, co z nimi zrobić

Ponadto obowiązek umieszczenia odpowiedniego oznaczenia na samochodzie, leży po stronie serwisu, który zakłada instalację. W interesie kierowcy jest jednak upewnienie się, że pracownik warsztatu o tym wie i nie zapomni o naklejce.

Co grozi za brak naklejki dla aut z LPG?

Konsekwencje braku obowiązkowej tabliczki dla samochodów z instalacją gazową są poważne. Bez niej, nasz samochód nie zaliczy przeglądu i nie będzie dopuszczony do ruchu.

Jeśli mimo to będziemy dalej nim jeździć, grozi nam mandat od 1500 do 5000 zł oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Będziemy mieli wtedy jedynie 7 dni na zaliczenie przeglądu. Pamiętajmy też, że policjant widząc, iż nasz pojazd nie ma obowiązkowego badania technicznego, może przyjrzeć mu się bliżej i uznać, że ma wątpliwości co do jego kondycji. Grozi nam wtedy wydanie zakazu jazdy i konieczność udania się na przegląd na lawecie.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze