Co warto sprawdzić w aucie przed wyruszeniem w dłuższą trasę?

Wielu kierowców – zwłaszcza młodych i niedoświadczonych – przed wyjazdem w pierwszą dłuższą trasę odczuwa duży stres. To sprawia, że często zdarza im się zapominać o istotnych kwestiach, które przed taką podróżą należy załatwić. Jedną z nich jest kontrola samochodu i jego wyposażenia. W dzisiejszym artykule podpowiemy, co należy sprawdzić w aucie przed wyruszeniem w dłuższą trasę.

Chyba dla każdego kierowcy, pierwsza dłuższa podróż samochodem na fotelu prowadzącego, wiąże się ze sporym niepokojem. Martwimy się warunkami na drodze, ryzykiem zaśnięcia za kierownicą, ale również tym, by nasze auto nie uległo awarii czy też nie odmówiło posłuszeństwa w trakcie podróży. Dlatego właśnie, warto przypomnieć sobie najważniejsze rzeczy, które powinniśmy skontrolować w naszym samochodzie przed wybraniem się w długą trasę.

OPONY

Pierwszą rzeczą wymagającą naszej weryfikacji powinny być opony. W głównej mierze od ich stanu zależy to, czy bezpiecznie dojedziemy do celu i nie będziemy mieli przy tym problemów podczas kontroli policyjnej. Bieżnik opon powinien być odpowiednio głęboki, ponieważ jego zadaniem jest m.in. odprowadzanie wody. Jeśli zauważymy, że w ostatnim czasie uległ on spłyceniu poza dopuszczalne normy (3 mm w przypadku opon letnich i 4,5 mm w przypadku zimowych), powinniśmy udać się do wulkanizatora. Zbyt płytki bieżnik jest niebezpieczny, ponieważ zmniejsza naszą kontrolę nad pojazdem i zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg. Przyglądając się oponom przed wyjazdem, powinniśmy ponadto zwrócić uwagę na to, czy nie posiadają charakterystycznych bąbli i czy ich guma nie parcieje. Dodatkowo, kluczowe będzie również zbadanie ciśnienia w oponach.

POZIOM PŁYNÓW

Przed wyruszeniem w dalekie strony, szczególną uwagę powinniśmy poświęcić poziomowi wszelakich płynów w układach samochodu. Mowa tu głównie o: płynie hamulcowym, płynie chłodniczym, płynie do spryskiwaczy, a także o oleju silnikowym. Przy czym o ile płyn do spryskiwaczy najlepiej jest uzupełnić całkowicie, o tyle reszta posiada swoje poziomy, których powinniśmy się trzymać. Warto również pamiętać – planując podróż w okresie zimowym – o sprawdzeniu temperatury zamarzania płynu chłodniczego. Dzięki temu unikniemy przykrej niespodzianki w trakcie jazdy.

UKŁAD HAMULCOWY

Bardzo istotną kwestią jest też oczywiście sprawdzenie sprawności układu hamulcowego. Mamy tu na myśli wzrokową kontrolę klocków hamulcowych oraz, o ile to możliwe, tarcz, przewodów, a także poziomu płynu hamulcowego. Jeśli nie wiemy jak to zrobić, udajmy się do wyspecjalizowanego warsztatu samochodowego.

STAN WYCIERACZEK SAMOCHODOWYCH I ICH PIÓR

Kluczowym elementem do sprawdzenia są również wycieraczki samochodowe – zwłaszcza gdy udajemy się w podróż w okresie jesienno-zimowym lub kierujemy się w miejsca cechujące się częstymi opadami deszczu lub śniegu.

Naszej uwadze nie powinny umknąć zarówno ramiona wycieraczek, jak i ich gumowe elementy mające bezpośredni wpływ na zbieranie wody z szyb, a co za tym idzie – poziom naszego bezpieczeństwa podczas jazdy i komfort poruszania się po drogach.

Niepokój powinny wzbudzić w nas zarówno efekty wizualne związane z pracą wycieraczek, jak i te dźwiękowe. Mowa tutaj głównie o rozmazywaniu zanieczyszczeń na szybie, niedokładnym zbieraniu wody czy przeskakiwaniu, a także o wszelkiego rodzaju piskach wywoływanych przez poruszającą się po szybie gumie wycieraczki. Wówczas należy wycieraczki wymienić na nowe, by nie stresować się dodatkowo utrudnioną widocznością.

WYPOSAŻENIE SAMOCHODU

Mówiąc „wyposażenie samochodu”, mamy na myśli przede wszystkim przedmioty niezbędne do bezpiecznego poruszania się autem (bez względu na to, czy jedziemy w krótką, czy długą drogę). Nasz ekwipunek powinien zawierać:

  • trójkąt ostrzegawczy,
  • uzupełnioną apteczkę,
  • kamizelkę odblaskową,
  • zapasowe koło oraz narzędzia przydatne podczas zmiany koła,
  • gaśnicę,
  • zapasowe żarówki do reflektorów,
  • klucze i kombinerki.

W sytuacjach podbramkowych przedmioty te z pewnością okażą się przydatne.

DOKUMENTY ORAZ WAŻNE UBEZPIECZENIE

Nigdy nie zapominajmy o sprawach formalnych. Przed wyruszeniem w trasę za granicę upewnijmy się, że posiadamy ze sobą dowód rejestracyjny auta, a niezależnie od destynacji podróży – że nasza polisa jest aktualna.

Niestety, często zdarza się, że konieczność przedłużenia polisy ubezpieczeniowej wypada nam z głowy – zwłaszcza w natłoku wrażeń związanych z wycieczką. W Polsce istnieje obowiązek posiadania aktywnego OC, dlatego za chociażby jednodniową zwłokę w uiszczeniu składek grozi nam kara finansowa! W 2021 roku dla samochodu osobowego wynosi ona ponad 1 100 złotych i rośnie wraz z upływem kolejnych dni. Jeśli planujemy wyjazd zagraniczny samochodem, powinniśmy rozważyć również wykupienie pakietu ubezpieczeniowego AC lub Assistance, które uchronić nas mogą przed wszelkimi nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi.

Jak widać – zanim wyruszymy w dłuższą trasę naszym samochodem, czeka nas sporo zadań. Musimy skontrolować sprawność najważniejszych elementów auta, takich jak opony, wycieraczki samochodowe, oświetlenie czy układ hamulcowy. Nie zapominajmy również o sprawdzeniu wyposażenia auta – a więc upewnieniu się, że posiadamy takie przedmioty jak gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy i inne. Kluczową rolę odgrywają również sprawy papierkowe. Powinniśmy sprawdzić ważność naszej polisy ubezpieczeniowej, a w przypadku podróży zagranicznej – zabrać ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu. I o ile te ostatnie możemy zrobić na krótko przed wyjazdem, resztę powinniśmy skontrolować nieco wcześniej.

Artykuł sponsorowany

Komentarze:

dian - 30 grudnia 2021

opony to podstawa

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze