Quantcast
Karina Konys

Automatyczna skrzynia biegów – jak używać, by jej nie zepsuć?

Niektóre nasze zachowania mogą się przyczynić do wydłużenia żywotności automatycznej skrzyni biegów, ale również może to zadziałać w drugą stronę. Jak powinniśmy dbać o skrzynię automatyczną?

Automatyczna skrzynia biegów wymaga od nas większego poświęcenia uwagi, niż skrzynia manualna. Jeżeli prawidłowo będziemy o nią dbać sprawimy, że nie skrócimy jej żywotności oraz unikniemy kosztownych napraw z nią związanych, albo przynajmniej przesuniemy je w czasie.

Automatyczna skrzynia biegów – jak używać?

Przed przystąpieniem do jazdy skrzynię należy rozgrzać. Oznacza to, że zanim ruszymy z miejsca należy chwilę poczekać, aby olej dobrze rozszedł się po wnętrzu skrzyni. Zapewni to prawidłowe smarowanie, co zapobiegnie ścieraniu się mechanizmów. Natomiast podczas jazdy przez pierwsze kilometry nie należy jeździć zbyt dynamicznie. Na początku lepiej jest jeździć spokojnie, aby skrzynia odpowiednio się rozgrzała.

Czy można zmieniać tryby pracy skrzyni automatycznej podczas jazdy?

Podczas jazdy nie powinno się zmieniać trybów. Nawet w sytuacji, kiedy stajemy na czerwonym świetle. Podczas oczekiwania na zielone światło lepszym rozwiązaniem jest trzymanie hamulca, niż przełączanie na N. Jeżeli cały czas będziemy przełączać tryby to sprawimy, że zawory sterujące przepływem oleju szybciej się zużyją oraz możemy doprowadzić do uszkodzenia kół zębatych. Uszkodzenie tych części może prowadzić do drogich napraw, które mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

W niektórych nowoczesnych modelach, zamiast pozycji P skrzynię należy ustawić na pozycję N, podczas długiego postoju. W tego typu autach również podczas krótkich postojach na światłach lepiej nie wrzucać trybu N.

Olej skrzyni biegów

Najważniejszą czynnością sprawiającą, że nasza przekładnia będzie nam długo służyć jest regularna wymiana oleju. W przeciwieństwie do skrzyń manualnych, w automatycznych skrzyniach korzysta się z oleju hydraulicznego. Oznacza to, że olej odpowiada nie tylko za smarowanie, ale również za wytwarzanie ciśnienia potrzebnego do pracy przekładni. Dlatego wymiana oleju w skrzyni automatycznej powinna następować co 40-60 tys. kilometrów. Natomiast, jeśli skrzynia jest narażona na większe przeciążenia, np. podczas ciągnięcia przyczepki – to olej trzeba wymienić wcześniej. Wybierając olej do skrzyni automatycznej należy kierować się zaleceniami producenta, który dokładnie podaje jakie parametry i skład powinien mieć użyty w danej skrzyni olej.

Jeżeli nie będziemy regularnie wymieniać oleju, to przekładnia może zacząć się przegrzewać. Dodatkowo, aby zapobiegać przegrzewaniu się przekładni montuje się chłodnice oleju. Jednak, jeżeli przekładnia jest często nadwyrężana, to jedna chłodnica może nie wystarczyć. Dlatego, jeśli kupujemy auto z automatem tylko po to, żeby ciągnąć przyczepę lub często zdarza nam się holować pojazdy, to należy rozważyć zakup dodatkowej chłodnicy. Zazwyczaj koszt jej zamontowania nie przekracza 1000 złotych.

W przypadku aut terenowych skrzynia automatyczna ułatwia pokonywanie przeszkód. Jednak podczas ekstremalnych jazd terenowych do skrzyni może przedostać się woda, która może uszkodzić skrzynię. Taka sytuacja może wydarzyć się zwłaszcza podczas przejazdów przez głęboką wodę – woda może zalać skrzynię dostając się do odpowietrzników. Po takich doświadczeniach terenowych warto jak najszybciej wymienić olej skrzyni biegów.

Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów – jak to robić?

Auta z automatyczną skrzynią biegów nie powinno się holować. W przypadku awarii na drodze najlepiej jest zamówić lawetę, ale jeśli nie mamy takiej możliwości to w ostateczności możemy zdecydować się na holowanie. Jednak podczas holowania należy trzymać się kilku zasad. Po pierwsze, samochód z automatyczną przekładnią można holować tylko na dystansie 20-30 kilometrów. Po drugie, nie powinno się przekraczać prędkości 30-40 km/h. Po trzecie, holowanie w miarę możliwości powinno odbyć się przy włączonym silniku oraz co kilkanaście kilometrów należy zrobić krótką przerwę, aby olej skrzyni się schłodził.

W przypadku nowych pojazdów, zanim zdecydujemy się na holowanie, zajrzyjmy do instrukcji obsługi, by sprawdzić czy producent przewiduje możliwość holowania. Jeżeli producent tego nie przewiduje, to decydując się na holowanie ryzykujemy utratą gwarancji na samochód.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze