Citroën w ogniu krytyki za reklamę C4: „Promuje molestowanie seksualne”

Nowa reklama Citroëna C4, zamiast zachęcić do kupna samochodu, wywołała w Internecie dyskusję na temat praw kobiet. Pojawiły się głosy, że francuski producent „promuje molestowanie seksualne”.

Na początku grudnia Citroën zaprezentował reklamę nowego modelu C4 w Egipcie. W niespełna miesiąc film zdobył ponad 3 miliony wyświetleń na YouTubie, ale nie jest to zasługa popularności kompaktowego modelu, a ostrej krytyki ze strony aktywistek, które twierdzą, że Citroën przedstawił występującą w reklamie kobietę w sposób przedmiotowy. Pojawiły się nawet głosy, że francuski producent „promuje molestowanie seksualne”.

W kontrowersyjnej reklamie Citroëna C4 występuje popularny w Egipcie piosenkarz Amr Diab. Jedzie on nowym Citroënem C4 i zatrzymuje się, aby przepuścić kobietę, która weszła na jezdnię tuż przed samochodem. Model C4 może być wyposażony w system Connected CAM, czyli kamerę rejestrującą obraz przed samochodem. Funkcja umożliwia robienie fotografii, które trafiają bezpośrednio na telefon. W ten właśnie sposób, zdjęcie kobiety znalazło się w smartfonie kierowcy.

Egipscy aktywiści na rzecz praw kobiet uważają, że reklama Citroëna C4 promuje nękanie i molestowanie seksualne kobiet, które są ogromnym problemem w tym kraju. Egipska aktorka Rosaline Elbay określiła scenę jako „molestowanie seksualne”. Z kolei aktywistka Sabah Khodir skrytykowała markę mówiąc:

Nie mogę spać, myśląc, że Citroën naprawdę zrobił reklamę, która przekonuje: Kup nasz samochód. Mamy teraz ulepszoną technologię, która pomaga nękać kobiety szybciej i bez wysiłku.

Na reklamę zareagowała również egipska organizacja walcząca z molestowaniem seksualnym, Speak Up, która podkreśliła, że w Egipcie dochodzi do bardzo wielu incydentów, w których kobiety zgłaszają policji, że nieznajomi robią im zdjęcia, a sprawcom grożą grzywny i wyroki więzienia.

Citroën w ogniu krytyki za reklamę C4: „Promuje molestowanie seksualne”
Citroën w ogniu krytyki za reklamę C4: „Promuje molestowanie seksualne”

Citroën przeprasza za niestosowną reklamę C4

Co na to Citroën? Francuska marka wydała oficjalny komunikat, w którym przeprasza za niestosowny film:

Głęboko ubolewamy i rozumiemy negatywną interpretację fragmentu filmu. Podejmujemy decyzję o wycofaniu tej wersji reklamy ze wszystkich kanałów Citroëna i szczere przepraszamy wszystkie społeczności, które zostały urażone filmem.

Film zniknął już z oficjalnego kanału Citroën Egypt, ale wciąż można go znaleźć w sieci.

Źródło informacji: Egyptian Streets, Middle East Eye, opracowanie własne       

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze