Agnieszka Serafinowicz

Choinka na Święta – jak ją przewieźć bezpiecznie i prawidłowo. Jak tego nie robić?

Choinka na Święta, bez tego symbolu nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia, podpowiadamy jak prawidłowo przewieźć drzewko do domu.

Choinka to nieodłączny atrybut Świąt Bożego Narodzenia. Co roku tysiące polskich rodzin kupuje drzewka, a następnie stroi je w domu. Zanim jednak zawiesimy pierwszą ozdobę na nowej choince, najpierw trzeba ją przewieźć. Jak to zrobić prawidłowo, zgodnie z przepisami i bezpiecznie? Czego nie należy robić? Podpowiadamy.

Choinka na święta – wiele zależy od rozmiarów. I drzewka i auta.

Najbezpieczniejszą formą przewozu bożonarodzeniowego drzewka do domu jest zapakowanie choinki do bagażnika odizolowanego od kabiny pasażerskich i po prostu przewiezienie do domu, jak każdego innego bagażu. Nie da się jednak ukryć, że sposób ten, choć najbardziej bezpieczny i najmniej kłopotliwy da się zastosować jedynie w przypadku małych drzewek. Nawet w dużych autach osobowych z nadwoziem kombi czy SUV-ach, długość przestrzeni zwykle oscyluje wokół 1 metra. W przypadku, gdy dysponujemy jedynie małym, miejskim samochodem miejsca w bagażniku będzie jeszcze mniej.

Choinka na święta w aucie

Przestrzeń bagażową możemy oczywiście zwiększyć poprzez rozłożenie tylnych siedzeń, ale pamiętajmy wówczas o wyłożeniu oparć jakimś ochronnym materiałem, a także – bardzo ważne – o zabezpieczeniu choinki przed przemieszczaniem się wewnątrz kabiny. Policjanci zwracają również uwagę, że należy unikać sytuacji, w której podczas transportu mamy otwarty bagażnik, wówczas do kabiny będą dostawać się spaliny, które mogą być niebezpieczne dla kierującego. Zimą, co oczywiste, będzie też bardzo zimno podczas jazdy z choćby częściowo otwartym bagażnikiem.

choinka na święta

Choinka na święta – może na dachu?

Tak, ten sposób wybiera część kierowców, szczególnie, gdy posiadany przez nich pojazd jest wyposażony w relingi. Choinka przewożona na dachu powinna być odpowiednio zabezpieczona. Chodzi o to, by podczas jazdy nie zmieniała swojego położenia. Najlepiej, by drzewko było na dachu ustawione pniem do przodu, co dodatkowo ochroni je przed wpływem wiatru podczas jazdy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wówczas najcięższa część drzewka (pień) będzie bliżej środka ciężkości pojazdu. Choinka powinna być zapakowana w siatkę ochronną, w końcu zależy nam raczej na tym, by dowieźć ją całą do domu. W przeciwnym razie wiatr podczas jazdy może ją uszkodzić i np. połamać gałązki. A te spadające na drogę mogą powodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Ważne! Choinka nie może w żaden sposób ograniczać nam widoczności (nie może np. opadać na przednią szybę). Nie może również zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych i tablic rejestracyjnych. Choć teoretycznie może ona być dłuższa od dachu naszego auta (do 2 metrów za autem i maksymalnie do 0,5 m przed autem lub do 1,5 m od kierowcy), to nie może się uginać i zasłaniać np. tylnych świateł. Jeżeli drzewko faktycznie wystaje na odległość większą niż 50 cm od tylnej płaszczyzny pojazdu, pamiętajmy o obowiązkowym oznaczeniu końca choinki czerwoną chorągiewką. Przepisy mówią jasno: ładunek transportowany na dachu może sięgać maksymalnie do 0,5m od przedniej płaszczyzny pojazdu i 1,5m od siedziska kierowcy, sięgać maksymalnie do 4m wysokości, a także 2,55m szerokości oraz do 2m od tylnej płaszczyzny. 

Duża choinka na święta – może dostawczakiem?

Najmniejszych problemów z przewiezieniem nawet sporego drzewka, które wypełni swoim rozmiarem i zapachem lasu salon w waszym domu, nie będziemy mieć w przypadku przewozu autem dostawczym typu furgon. W tego typu samochodach kabina pasażerska jest odseparowana od dużej części transportowej. Oczywiście nie każdy ma auto dostawcze, ale jeżeli chcemy przewieźć naprawdę duże drzewko, warto rozważyć wynajem krótkoterminowy. Na przykład operator carsharingowy Panek oferuje auta dostawcze na szybki wynajem. Mamy do dyspozycji dwie metody rozliczenia: standardową lub kilometrową. W standardowej płacimy opłatę startową 3,99 zł, do tego każda minuta jazdy kosztuje 1,15 zł, a każdy kilometr trasy 1,44 zł. W wariancie rozliczenia kilometrowym opłata startowa jest bez zmian, nie płacimy za czas (minuty jazdy), za to stawka za kilometr jest większa i wynosi 3,49 zł.

Choinka na święta – infografika

Graficzną instrukcję dotyczącą prawidłowego przewożenia bożonarodzeniowego drzewka przygotowali też policjanci:

choinka na święta

Duża choinka na święta? „Dobra, jakoś się uda” – lepiej nie, to może kosztować

Nieprawidłowo transportowana choinka na święta może kosztować kierowcę w razie kontroli policyjnej może czekać kara od 100 do 500 zł mandatu. Jeżeli choinka zasłoni światła pojazdu, mandat wyniesie 200 zł. Zasłonięcie tablic rejestracyjnych to 100 zł. Punktów karnych za nieprawidłowe przewożenie ładunku przepisy nie przewidują.

odwołanie mandatu
Odwołanie mandatu jest możliwe tylko w wybranych przypadkach (fot. materiały prasowe)

Przy czym za nieprawidłowy transport funkcjonariusz drogówki może uznać nie tylko ponadgabarytowe drzewko, którego zwisające gałązki zasłaniają np. tylne światła, ale też próbę przewiezienia choinki wewnątrz pojazdu, ale po złożeniu zarówno tylnych siedzeń, jak i np. fotela pasażera z przodu. Wystarczy, że wypełniająca kabinę choinka będzie kierowcy zasłaniać boczne lusterka czy szyby, a to już oznacza utrudnienie obserwacji drogi, co również grozi mandatem.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze