Ewa Kania

Zwróciłeś uwagę na pasy DOP? Jest ich coraz więcej, ale skorzystają tylko wybrańcy

Wbrew pozorom w wielu miastach nie tylko autobusy mają uprzywilejowaną pozycję i mogą korzystać z buspasów, omijając korki. Pas DOP skierowane są także do zwykłych kierowców, ale trzeba wiedzieć, do których.

Spis treści

Jakie pojazdy mogą jeździć po buspasach?

Główną rolą buspasów jest oczywiście sprawienie, żeby autobusy nie stały w korkach, tylko mogły kursować zgodnie z rozkładem. Ale nie tylko one ujęte są w przepisach:

§ 49. 1. Znaki:
1) D-11 „początek pasa ruchu dla autobusów”,
2) D-12 „pas ruchu dla autobusów”
oznaczają odpowiednio początek lub kontynuację pasa ruchu przeznaczonego tylko dla autobusów lub trolejbusów oraz innych pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach.

Ustawodawca pozwala więc korzystać z buspasów także innym przewoźnikom, nie tylko miejskim przedsiębiorcom. Do tego dochodzą także samochody elektryczne, co reguluje ustawa o elektromobilności:

Art. 148a. 1. Do dnia 1 stycznia 2026 r. dopuszcza się poruszanie się pojazdów elektrycznych, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, oraz pojazdów napędzanych wodorem, o których mowa w art. 2 pkt 15 tej ustawy, po wyznaczonych przez zarządcę drogi pasach ruchu dla autobusów.

2. Zarządca drogi może uzależnić poruszanie się pojazdów elektrycznych po wyznaczonych pasach ruchu dla autobusów od liczby osób poruszających się tymi pojazdami.

Punkt drugi tego zapisu póki co jest martwy i żadne miasto nie korzysta z możliwości uzależniania wpuszczania na buspasy elektryków, zależnie od liczby podróżnych. Buspasami mogą poruszać się także służby ratunkowe.

Zasada kąta prostego to zmora kierowców. Najmniejszy błąd i 4000 zł mandatu

Do czego służy pas DOP i kto może z niego korzystać?

Samorządy mają zresztą znacznie większe możliwości i kompetencje w zakresie dopuszczania kierujących do korzystania z buspasów. Pojawiają się wtedy dodatkowe oznaczenia ze skrótem „DOP” pochodzącym właśnie od słowa „dopuszczony”.

To o jakie pojazdy chodzi, powinno być wyszczególnione na dodatkowej tabliczce umieszczonej pod znakiem. Zwykle są to motocykle, taksówki oraz pojazdy przewożące niepełnosprawnych. Czasami aby móc skorzystać z buspasa, potrzebna jest tylko odpowiednia liczba pasażerów na pokładzie.

Korzystanie z buspasa na podstawie oznakowania DOP rodzi jednak ryzyko, że otrzymamy mandat. Lista pojazdów dopuszczonych do korzystania z buspasów może być różna nie tylko w każdym mieście ale na każdym odcinku drogi. Może więc okazać się, że jednym fragmentem jechaliśmy legalnie, ale drugim już nie.

Ile wynosi mandat za jazdę buspasem?

W drugim przypadku, musimy liczyć się z mandatem za nieuprawnione poruszanie się buspasem. Wraz ze wprowadzeniem nowego taryfikatora mandatów w styczniu 2022 roku, kara za takie wykroczenie nie uległa zmianie. Oznacza to, że grozi nam grzywna 100 zł oraz 1 punkt karny.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze