Ewa Kania

Co dalej z budową dróg S6 oraz S11? Sejm podsumował obecny stan prac

Niedawno odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy S6 i S11, podczas którego rozmawiano na temat kolejnych działań w sprawie budowy nowych odcinków tych istotnych dróg ekspresowych. Podsumowanie dotychczasowych prac, zaprezentowano na posiedzeniu sejmu.

Spis treści

Budowa drogi ekspresowej S6

Droga S6 będzie najważniejszą trasą na Pomorzu i jedną z najważniejszych części polskiej sieci dróg. Połączy największe miasta Polski Północnej: Szczecin, Koszalin, Słupsk, Gdynię i Gdańsk, od autostrady A6 w okolicy Kołbaskowa po początek A1 w Rusocinie i będzie miała blisko 400 km długości. Trasa będzie stanowić połączenie drogowe polskich portów morskich, od Świnoujścia i Szczecina, do portów Trójmiasta. Z S6 połączą się od północy drogi obsługujące tereny turystyczne na polskim wybrzeżu.

Kierowcy mają już do dyspozycji ponad 220 km tej trasy, od Goleniowa do Koszalina i od Beżepola Wielkiego do Rusocina. W realizacji jest ok. 125 km, z czego na blisko 10 km do istniejącej obwodnicy Słupska dobudowujemy drugą jezdnię, a pozostała część powstaje w pełnym dwujezdniowym przekroju. Łączny koszt realizacji tych odcinków to ponad 3,8 mld zł. Uwzględniając budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej, długość realizowanych dróg ekspresowych na Pomorzu wzrośnie o ok. 32 km, a łączna wartość inwestycji o kolejne 1,5 mld zł. W przygotowaniu jest ok. 50 km Zachodniej Obwodnicy Szczecina.

To będzie kręgosłup województwa. Co wiemy o budowie drogi S16?

Budowa drogi ekspresowej S11

Do 2030 roku cała trasa S11 połączy leżący na Pomorzu Środkowym Kołobrzeg przez Piłę, Poznań i Kępno z Aglomeracją Śląską. Po realizacji wszystkich odcinków będzie liczyć ponad 580 km, a wraz ze wspólnym przebiegiem S6 od Kołobrzegu do Koszalina (ok. 35,5 km) blisko 620 km. Obecnie kierowcy mają do dyspozycji ok. 200 km wliczając wspólny przebieg S6 i S11). Dla pozostałych odcinków, w zależności od etapu, inwestycje są już realizowane bądź prowadzone są prace przygotowawcze. W nadchodzących latach pokonanie trasy z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na połączeniu z autostradą A1 zajmie samochodem osobowym nieco ponad 5 godzin.

S6 i S11 – zakończenie prac, prace przygotowawcze

Przygotowanie i realizację inwestycji monitoruje Parlamentarny Zespół ds. budowy S6 i S11. W trakcie ostatniego posiedzenia przedstawiono planowane (kwartalne) terminy zakończenia prac na budowanych odcinkach. Podczas obrad w szczegółowy sposób zaprezentowano również stan prac przygotowawczych na S11.

Część odcinków dróg S6 i S11 zostanie oddanych do użytku już w przyszłym roku, ale na kilka z nich trzeba będzie czekać aż do 2027 roku, zaś na jeden do 2028 roku.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze