Konrad Maruszczak

Czarny lód na drodze – niewidzialny wróg kierowcy

Gdy temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi kilka stopni na plusie, a nocą spada poniżej zera, na drodze może pojawić się czarny lód - zjawisko bardzo niebezpieczne dla kierowców. Jak je rozpoznać i jak zachować się na oblodzonej drodze?

Co to jest czarny lód?

Tworzy się on szybko i niespodziewanie, gdy wilgotne powietrze, deszcz, mgła lub roztopiony
śnieg zamarza na powierzchni jezdni. Czarny lód na drodze powstaje zwykle w nocy albo wcześnie rano, kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera, szczególnie gdy w powietrzu jest dużo wilgoci.

Powstała w ten sposób warstwa lodu jest tak cienka, że praktycznie niewidoczna. Znika zaraz po tym, jak pojawią się pierwsze promienie słońca lub droga będzie już odmrożona np. poprzez spory ruch pojazdów. W miejscach zacienionych lub tam, gdzie temperatura szybko się zmienia, czarny lód może utrzymywać się przez dłuższy czas.

Jak zauważyć czarny lód na drodze?

Jest on cienki i przezroczysty, więc czasami ciężko go zauważyć, ale można go rozpoznać po tym, że droga lekko się świeci, a pobocze, drzewa i ogrodzenia wzdłuż jezdni pokryte są lodem,

Czarny lód zazwyczaj powstaje w okolicach podmokłych, czyli wśród jezior i rzek, na terenach zalesionych, pagórkowatych, a także na mostach, tunelach i wiaduktach. Zwłaszcza w tych miejscach należy zachować szczególną ostrożność, utrzymać większy niż zazwyczaj dystans w stosunku do pojazdu, który jedzie przed nami, a przede wszystkim zredukować prędkość.

Jak jechać po oblodzonej drodze?

Gdy podejrzewamy, że nawierzchnia jest śliska, należy unikać gwałtownych ruchów kierownicą oraz hamowania i odpowiednio zwolnić. Należy to robić stopniowo, zdejmując nogę z pedału gazu i hamować silnikiem, czyli stopniowo redukować biegi.

Oczywiście kluczowe są tutaj aspekty takie jak stan techniczny pojazdu, czy odpowiednie opony. Gdy gumy są stare, z wytartym bieżnikiem lub mamy wciąż ogumienie letnie może być trudniej opanować samochód, gdy na drodze występuje czarny lód.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze