Daria Mikólska

Brak polisy OC w 2022 roku – wysokie kary

Brak obowiązkowej polisy OC jest zagrożony ogromna karą. Jeszcze większe konsekwencje czekają kierowcę, który spowoduje wypadek nie mając wykupionej polisy na samochód lub motocykl.

Brak obowiązkowej polisy OC jest zagrożony ogromna karą. Jeszcze większe konsekwencje czekają kierowcę, który spowoduje wypadek nie mając wykupionej polisy na samochód lub motocykl.

Brak polisy OC może zostać wykryty podczas kontroli drogowej, ale znacznie skuteczniej działa algorytm UFG, porównujący wpisy w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wraz z otrzymaną od ubezpieczycieli bazą podpisanych umów na ubezpieczenie OC. W ten sposób, z roku na rok, coraz skuteczniej są wykrywane pojazdy, które nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia.

Wysoka kara za brak OC. Nawet do 9030 zł!

Tylko w 2020 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odkrył prawie 200 tysięcy przypadków, gdy polisa OC nie została wykupiona i opłacona przez właściciela pojazdu. Kary za brak ubezpieczenia OC potrafią być bardzo wysokie. Wszystko zależy od czasu przerwy w ubezpieczeniu.

Największe kary dotkną kierowców, którzy mają przerwę w ubezpieczeniu przekraczającą 14 dni. Kara przewidziana dla właścicieli motocykli wynosi wtedy 1000 zł, dla właściciela samochodu osobowego 6020 zł, a dla właściciela pojazdu ciężarowego aż 9030 zł.

Jeśli przerwa w ciągłości ubezpieczenia trwa krócej niż dwa tygodnie, można liczyc na łagodniejszy wymiar kary. Do 3 dni kary kosztują 200 zł dla motocykli, 1200 zł dla samochodów osobowych oraz 1810 dla samochodów ciężarowych. Opóźnienie od 3 do 14 dni oznacza kary kolejno: 500 zł, 3010 zł oraz 4520 zł.

Sam brak ubezpieczenia OC to nie jedyna kwestia. Poważne problemy zaczynają się, gdy kierowca spowoduje wyadek. W takiej sytuacji sprawca pokrywa szkody wyłącznie z własnej kieszeni. Dotyczy to zarówno mienia jak i zdrowia. Konieczność naprawy pojazdu poszkodowanego to zwykle kwota od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Jednak, gdy dochodzi do tego zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, sprzętu i opieki – kwoty mogą się zwiększyć do kilkuset tysięcy złotych, a nierzadko są to milionowe kwoty. Do tego należy brać pod uwagę, że dzieci poszkodowanego mogą się domagać rekompensaty za utracone korzyści oraz renty.

Na początek UFG pokrywa wymienione koszty, ale następnym krokiem jest występowanie do sprawcy z regresem – czyli żądaniem zwrotu poniesionych wydatków.

Polisa OC przedłuży się automatycznie? Nie zawsze!

Aktualne prawo dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych zapewnia automatyczne przedłużenie polisy OC na kolejny rok. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które zapominają o terminach. Dzięki temu można uniknąć prezentowanych powyżej kłopotów. Warto jednak wiedzieć, że są wyjątki od tego rozwiązania.

Jednym z nich jest sytuacja, w której kupujemy nowy samochód lub motocykl, którego ubezpieczenie jest jeszcze ważne przez kilka miesięcy. Po zmianie właściciela polisa nie przedłuża się automatycznie. W efekcie można zostać bez ważnej polisy. Podobnie jest w sytuacji, gdy nabywamy pojazd w formie darowizny. Tutaj również trzeba dopilnować sprawy i wykupić polisę na własne nazwisko.

W przypadku nieopłacenia kolejnej raty w terminie, polisa OC nie przedłuży się automatycznie. Bardzo często właściciele pojazdów przekonani o procesie automatycznego przedłużenia polisy nie mają świadomości, że jeżdżą bez ubezpieczenia OC.

Warto mieć na uwadze, że krótkoterminowa polisa OC, z której najczęściej korzystają podmioty zajmujące się handlem samochodami oraz posiadacze pojazdów zabytkowych, również chroni przez 30 dni, a następnie wygasa.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze