Ubezpieczenie samochodu na firmę? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by nie przepłacać!
Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie samochodu na firmę? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by nie przepłacać!

09 lutego 2021
Jeżeli posiadasz samochód firmowy i jednocześnie prowadzisz działalność gospodarczą ustawodawca przewidział, że będziesz mógł zakupić niezbędne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne oraz ubezpieczenia dobrowolne dla swojego auta i zaliczyć je do kosztów działania przedsiębiorstwa. Czy to się opłaca?

Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w Polsce dziennie rejestruje się nawet około tysiąca małych przedsiębiorców, a ponad 800 zawiesza swoją działalność. W samym maju 2020 roku działalność gospodarczą rozpoczęły 22 274 firmy. Mówimy zatem o znaczącej grupie społecznej, dla której towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują specjalne oferty. 

Samochód firmowy – czyli jaki?

Jak wyjaśniają eksperci z firmy Beesafe, zgodnie z przepisami polskiego prawa samochód może być użytkowany przez przedsiębiorcę, w tym działalność gospodarczą, na kilka sposobów. 

Auto nie jest kupione przez firmę

Przede wszystkim mówimy o autach, które wykorzystywane są w przedsiębiorstwie na przykład jako pojazdy dostawcze czy służą do transportu ludzi. A zatem za korzystanie prowadzący działalność gospodarczą otrzymuje zapłatę. Innego rodzaju pojazdami są z kolei te, które mają służyć usprawnieniu poruszania się pracowników firmy. W tych sytuacjach kluczowe jest, aby każdorazowo być w stanie wykazać celowość i zasadność korzystania z pojazdów na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej.

Pamiętaj, że w momencie gdy prowadzisz działalność gospodarczą i sam korzystasz z prywatnego pojazdu, nie masz obowiązku sporządzenia umowy między sobą - jako właścicielem auta, a swoją jednoosobową działalnością gospodarczą. W takich sytuacjach należy jednak pamiętać, że wiele towarzystw ubezpieczeniowych nie będzie chciało ubezpieczyć Twojego pojazdu jako firmowego. Większość ubezpieczycieli zaoferuje Ci polisę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, a także inne dobrowolne, w standardach przewidzianych dla osób fizycznych, ponieważ tylko czasowo użytkujesz swój pojazd w celach zarobkowych. 

To firma kupiła samochód! 

W jeszcze innej sytuacji są te pojazdy, które zostały od początku zakupione w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub zostały wzięte w leasing. W takim momencie zazwyczaj najłatwiej jest wykazać przed odpowiednimi organami, że samochód wykorzystywany jest do prowadzenia firmy. Wszystkie tego rodzaju pojazdy z łatwością ubezpieczysz w wielu towarzystwach, a oferowana Ci polisa będzie mogła zostać wliczona w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W ramach kosztów rozliczone mogą zostać zarówno dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, jaki obowiązkowe. 

Ile zapłacę za ubezpieczenie samochodu na firmę?

Najważniejszym elementem składowym wyliczanej składki ubezpieczeń jest liczba osób, które będą prowadziły auto. Na podstawie ich historii prowadzenia pojazdów, a także modelu auta i rejonu, w którym samochód jest zarejestrowany, zostanie wyliczona składka. Jednakże zupełnie inaczej ma się sytuacja, gdy mówimy o większej liczbie pojazdów, której kierowcy będą zmieniać się często i nie możemy wskazać dokładnie osoby prowadzącej pojazd na czas ubezpieczenia samochodu.

Wtedy zakłady ubezpieczeniowe średnią wysokość składki polisy na 12 miesięcy w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Podobnie dzieje się, gdy mówimy o ubezpieczeniach dobrowolnych to jest: autocasco, assistance i NNW. Składkę OC/AC najszybciej można obliczyć na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/. Po podaniu zaledwie 2 informacji, dostaniemy ofertę na ubezpieczenie komunikacyjne.

Czy autocasco mogę wliczyć w koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? 

Odpowiadając jednym słowem: tak. Jednak sytuacja nie jest tak prosta jak w przypadku OC czy ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. W ramach obu tych ubezpieczeń przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów całość wydatków na składki polisy. Jednakże w przypadku autocasco niezwykle istotnym elementem jest wartość pojazdu. Samochody, które warte są mniej niż 150 000 zł, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo zaliczyć koszty za ubezpieczenie w całości. Jeżeli auto jest warte więcej, będzie mógł odliczyć jedynie część kwoty. 

Masz samochód w leasingu? możesz nie mieć wyboru!

Jeśli zaś zamierzasz dopiero kupić samochód w leasingu,  to nie Ty będziesz decydował o tym, które ubezpieczenie wykupić i w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym. W tym zakresie to leasingodawca ma wolną rękę i może nakazać Ci wykupienie konkretnych ubezpieczeń, w ściśle określonym zakresie ochrony, u swojego ubezpieczyciela.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!