BMW 525i pędzla afrykańskiej artystki. BMW Art Car – filmy

74-letnia Afrykanka, Esther Mahlangu, na specjalnie zlecenie bawarskiego producenta, ze zwykłego BMW 525i z 1991 roku stworzyła niecodzienny samochód malowany w cudowne, etniczne wzory. Możecie wierzyć lub nie - takie BMW jest tylko jedno na świecie!

Esther Mahlangu wieńczy dzieło podpisem.
fot. BMW

Istnieją takie samochody, które tuż po opuszczeniu taśm fabryki producenta są uważane za dzieła sztuki. Niektóre auta jednak wymagają jeszcze pewnego „dopieszczenia”, czy też tzw. „kobiecej ręki”. W przypadku tego egzemplarza  BMW właśnie tak się stało – na zlecenie koncernu z Monachium malarka z południowej Afryki stworzyła artystyczną wizję BMW 525i. Do stworzenia tego dzieła sztuki użyła tradycyjnych technik malarskich, charakterystycznych tylko dla jej plemienia – Ndebele.

Można by się zastanawiać, jak to się stało, że BMW powierzyło malowanie auta kobiecie, w dodatku z mało znanego plemienia afrykańskiego. Warto zaznaczyć jednak, że Esther na całym świecie zaliczana jest do czołowych przedstawicieli tej formy sztuki, nic więc dziwnego, że BMW zaufało artystce.

BMW 525i by Esther Mahlangu  – jedyny egzemplarz na świecie.
fot. BMW

Jak przyznaje sama Esther, jej malarstwo wywodzi się z tradycji rodzinnego plemienia – tego typu motywy malują w nim jedynie kobiety, a ona sama nauczyła się tej techniki od swojej matki. Wiele lat temu zaczęła przekazywać tę umiejętność swojej córce. Jej sztuka ewoluuje – z plemiennego rękodzieła obecnie przeistacza się w dekoracię wnętrz.

BMW 525i kobieta przekształciła zaledwie w ciągu tygodnia w istnie dzieło sztuki afrykańskiej, z pięknymi, etnicznymi motywami. Auto obecnie można obejrzeć na wystawie w Nowym Jorku w Museum of Arts and Design. To część projektu The Global Africa Project, który ma na celu badanie wpływu afrykańskiej kultury wizualnej we współczesnej sztuce, rękodziele i designie na świecie.

Egzemplarz ten to tylko część prowadzonego od wielu lat projektu BMW Art Car – od 1975 roku artyści z całego świata tworzą z samochodów bawarskiego producenta dzieła sztuki. Auta opuszczały już pracownie światowej sławy artystów takich jak Lichtenstein, Stella, Rauschenberg, Hockney czy Holzer.

Mahlangu jest pierwszą kobietą, której powierzono BMW w celu zrobienia z niego dzieła sztuki na kółkach, jak również pierwszą Afrykanką biorącą udział w programie BMW Art Car.Czwarty z rzędu w kolekcji BMW Art Car samochód projektował Andy Warhol (w 1979 roku), który „zajął się” legendarnym modelem BMW M1.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z pozostałymi oryginalnie pomalowanymi samochodami producenta:

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze