Karolina Chojnacka

Berlin E-Prix I: restart sezonu wygrywa António Félix da Costa

Lider klasyfikacji generalnej Mistrzostw Formuły E ABB FIA 2019/20 odniósł czwarte zwycięstwo w karierze. I zrobił to z zerowym zapasem energii!

António Félix da Costa z DS Techeetah startował do wyścigu z pole position. Po starcie miał za sobą Vergne’a, Lotterera, Buemiego, de Vriesa, d’Ambrosio i Birda.

W restartującym sezon wyścigu nie obyło się bez niespodzianek. Robin Frijns atakując Maxa Günthera, uderzył prawym przednim kołem w barierę i złamał zawieszenie. Musiał interweniować samochód bezpieczeństwa. Z kolei na 23 okrążeniu Felipe Massa uderzył w barierę TecPro i zarządzono FCY. Neutralizacja zakończyła się po 27 okrążeniu. Cztery kółka później Max Günther obrócił Mitcha Evansa. Urzędujący mistrz świata Jean-Éric Vergne, z powodu braku zapasu energii, zatrzymał się na ostatnim okrążeniu.

Przeczytaj też: Szef zespołu Formuły E, Dilbagh Gill, jest zarażony koronawirusem

Wyścig wygrał António Félix da Costa, który mijając linię mety miał zerowy zapas energii. André Lotterer na ostatnim okrążeniu wyprzedził Birda i również z zerowym zapasem energii finiszował jako drugi. Sam Bird szczęśliwie dojechał na trzecim miejscu.

Zwycięzca podziękował swojemu zespołowi za świetną współpracę:

Czapki z głów dla zespołu. Naprawdę zebraliśmy to wszystko w jedną całość i cała praca, która tu nadeszła, odpaliła! Samochód jest szybki i jestem bardzo wdzięczny. Chciałem zapewnić sobie możliwość wygrywania wyścigów w mojej karierze i tak się dzieje.

Przeczytaj też: Jak istotne są dane w Formule E?

Z wyścigu został wykluczony za nadmierne zużycie energii Max Günther. Ta sama kara spotkała debiutującego w FE Sérgio Sette Câmarę, który również został wykluczony za przekroczenie limitu 45 kWh. Tym samym do punktowanej dziesiątki awansował René Rast, który zaliczył  swój pierwszy start w barwach Audi Sport ABT Schaeffler Formula E Team.

Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej umocnił się António Félix da Costa, przed Mitchem Evansem z Panasonic Jaguar Racing i Alexandrem Simsem z BMW i Andretti Motorsport.