Bądź uważny po zmianie czasu

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę krócej. Jaki może mieć to wpływ na nasze reakcje na drodze?

Zgodnie z brytyjskimi statystykami, w poniedziałek następujący bezpośrednio po zmianie czasu jest średnio o 23% więcej wypadków niż w ten sam dzień tydzień wcześniej.

fot. learning-mind.com

Ponieważ organizm musi się dopiero przestawić na nowy tryb, a ponadto ilość światła słonecznego o poranku jest mniejsza, w pierwszych dniach po przestawieniu zegarka czujemy się zmęczeni. W konsekwencji szwankuje nam koncentracja, reagujemy też wolniej. Kierowca, który nie zaznał odpowiedniego wypoczynku, słabiej analizuje sygnały, może też z opóźnieniem zareagować np. na znaki drogowe czy sygnalizację świetlną. Wszystko to może doprowadzić do groźnego wypadku, zwłaszcza na trasie szybkiego ruchu.

Jest kilka sygnałów, których lepiej nie lekceważyć. Jeśli się pojawią, lepiej zatrzymać samochód i odpocząć. Kiedy zaczynasz intensywnie ziewać, nie pamiętasz, kiedy zbliżyłeś się do pojazdu jadącego przed sobą, masz wrażenie luki, kiedy próbujesz zrekonstruować ostatnie kilka minut podróży, mrużysz oczy, nie możesz skupić myśli albo bezwiednie najeżdżasz na poziome przeszkody na drodze bądź wjeżdżasz na sąsiedni pas ruchu – lepiej nie ryzykować.

Stosujcie też zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie masz pewności, czy zmęczony kierowca jadący obok nie ma przypadkiem kłopotów ze snem.

Najnowsze

Batman z wizytą w Warszawie

Zastanawiasz się, jak miło i interesująco spędzić nadchodzący weekend? Masz ochotę na wesołą rodzinną wyprawę? Sugerujemy wizytę w warszawskim Muzeum Techniki, gdzie można podziwiać wystawę samochodów filmowych.

fot. muzeum-techniki.waw.pl

Prawdziwy BatMobil; samochód, którym na interwencję jeździli Pogromcy Duchów; zaprawiony w podróżach w czasie DeLorean z „Powrotu do przyszłości”; Zygzak i Złomek z filmu „Auta”… to tylko przykłady fantastycznych filmowych aut, które aż do świąt wielkanocnych będzie można podziwiać w głównej sali wystawowej Muzeum Techniki. Wyprawa w ten cudowny świat na pewno będzie wspaniałym przeżyciem dla dzieci w każdym wieku, a już w szczególności dla maniaków filmowych!

Muzeum Techniki mieści się w Pałacu Kultury i Nauki przy placu Defilad.

Cena biletów to 12 zł za bilet normalny i 6 zł za ulgowy, w soboty i niedziele muzeum jest czynne od 10 do 17.

Najnowsze

Jaka przyszłość czeka Ducati?

Czy Audi kupi Ducati? Niewykluczone. Niemiecka marka samochodów osobowych zastrzegła sobie prawo pierwokupu bolońskiego przedsiębiorstwa do 15 kwietnia tego roku.

W czyje ręce przejdzie Ducati?
fot. Eurosport

Audi (część koncernu Volkswagen) jest w trakcie negocjacji dotyczących wykupu akcji firmy Ducati od Investindustrial – obecnego właściciela udziałów.

Idea ta jest częścią konceptu o nazwie „Project Eagle”, którego autorem jest Ferdinand Piech – prezes rady nadzorczej Volkswagen AG. W pierwotnym założeniu, celem Piecha było kupno niemieckiej prestiżowej marki Horex, jednak jej rozpoznawalność na arenie międzynarodowej jest znikoma, dlatego też – kiedy został ogłoszony przetarg na akcje Ducati – koncern Volkswagen wyraził żywe zainteresowanie.

W kolejce po Ducati stoją także indyjska spółka Mahindra i niemiecki Daimler.

Transfer ten wiąże się z dużym ryzykiem – Ducati tonie w długach. Choć włoski koncern produkuje około 40 tysięcy motocykli rocznie, to wciąż rozchody są znacznie większe od zysków. Jego kupno oznaczałoby zapłatę ponad 700 milionów euro wraz z długami.

Gdyby transakcja doszła do skutku, Ducati znalazłoby się w gronie marek takich jak Porsche, Bugatti, Lamborghini czy Skoda.

 Jaki będzie finał włosko-niemieckiego romansu? Więcej szczegółów w połowie kwietnia.

Najnowsze

Trenuj z mistrzem Kajetanem Kajetanowiczem

Redakcja „Dzień dobry TVN” organizuje akcję, w której można wygrać szansę na trening z Kajetanem Kajetanowiczem.

Kajetan Kajetanowicz
fot. biuro prasowe zawodnika

Jeżeli chcecie same spróbować albo zafundować komuś bliskiemu nieoczekiwany prezent, jak najszybciej wyślijcie maila na adres trenujzmistrzem@tvn.pl, wpisując w tytule maila „Kajetan Kajetanowicz” a w treści imię, nazwisko, adres, wiek oraz pomysłowe, kreatywne uzasadnienie, czemu wybór powinien paść właśnie na was. Załączcie również swoje zdjęcie.

Zwycięzca – autor najciekawszego listu – spotka się z dwukrotnym mistrzem Polski i zazna niezapomnianych emocji podczas testów.

Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Najnowsze

Konkurs „Jazda na krawędzi – wygraj wejściówki” rozwiązany!

Mamy już szczęśliwe zwyciężczynie konkursu „Jazda na krawędzi – wygraj wejściówki”.

Oto nasze laureatki, które odpowiedziały prawidłowo na wszystkie pytania i były najszybsze:

Marta Markiewicz

Karolina Ekert

Edyta Radomska

Anna Kucza

Magda Mitura

 

Panie zapraszamy na pokaz filmu 26 marca o godzinie 18.00 do Nowego Kina Praha przy ul. Jagiellońskiej 26.

Wejściówki do odebrania w kasie po okazaniu dowodu tożsamości.

Życzymy miłych wrażeń!

Więcej o filmie tutaj.

Najnowsze