Autostrady w Polsce będą wolniejsze?

Cieszmy się szybkimi autostradami w Polsce, póki możemy. Naukowcy apelują o obniżenie obowiązującego limitu prędkości ze 140 km/h do mniejszej prędkości.

Specjaliści z Politechniki Krakowskiej apelują do polityków o obniżenie obowiązującego limitu prędkości. Profesor Stanisław Gaca z Politechniki Krakowskiej przyznaje, że autostrady budowano z myślą o prędkości 130 km/h, ale przez lata przy budowie dróg obowiązywała prędkość projektowa wynosząca 120 km/h. Z kolei prędkość miarodajna (służąca ocenie elementów drogi pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego) była ustalona na poziomie 130 km/h.

Politycy zadecydowali o tym, żeby w 2011 roku podnieść limity prędkości na drogach ekspresowych do 120 km/h, a na autostradach do 140 km/h. Eksperci od bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce oceniają, że podniesienie limitu prędkości na autostradach i drogach ekspresowych nie miało merytorycznych podstaw. Specjaliści twierdzą, że podniesienie ograniczeń prędkości nie zmieniło przepisów dotyczących projektowania dróg.

Nie wiadomo, co zrobią z tymi uwagami przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury. Tym bardziej, że wprowadzone sześć lat temu limity nie wpłynęły na poziom prędkości, z jaką Polacy poruszają się po autostradach. Według najnowszych danych tylko 30 proc. kierowców jeździ zdecydowanie szybciej niż pozwalają na to przepisy. 

Co ciekawe, polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Unii Europejskiej. Z badań przeprowadzonych przez ETSC (European Transport Safety Council) wynika, że w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców, w wypadkach drogowych ginie u nas między 60 a 79 osób. Gorsze statystyki – powyżej 80 zgonów na 1 mln mieszkańców – są na Litwie, Łotwie i w Bułgarii.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

„poddstaw”, „nie pociągło za sobą zmian” – zainwestujcie w korektę, bo byki sadzicie, aż ciężko czytać.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

proponuje do 30godz

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Autostrady zostały wymyślone do wyciągania kasy. Nam są potrzebne zwykłe drogo szybkiego ruchu.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze