Auto elektryczne stanęło w płomieniach i podpaliło dwa inne pojazdy!

Samochody elektryczne są ogólnie bezpieczniejsze od spalinowych i ryzyko pożaru w nich jest mniejsze. Różnica polega na tym, że mogą się one zapalić nawet stojąc na parkingu!

Nagranie z monitoringu pokazuje jak elektryczny minivan, korzystający z ładowarki, nagle zaczyna płonąć. Ogień dosłownie bucha spod nadwozia, wraz z czarnym dymem. Płomienie są na tyle duże, że zajmuje się od nich stojąca obok ciężarówka, a od niej kolejny samochód.

Jak spalić BMW podczas wciągania na lawetę? To proste

Co spowodowało tak niebezpieczną sytuację? To efekt niekontrolowanego wzrostu temperatury – podczas ładowania baterie osiągają bardzo wysokie temperatury, nad czym powinien czuwać system chłodzenia oraz awaryjny wyłącznik, który przerywa proces ładowania, jeśli występuje ryzyko przegrzania. Może jednak zdarzyć się wada fabryczna lub uszkodzenie któregoś z układów. Wtedy bateria rozgrzeje się do niebezpiecznego poziomu, co może doprowadzić nawet do eksplozji poszczególnych cel, a to z kolei do reakcji łańcuchowej.

Mercedes spłonął podczas jazdy autostradą!

Efektem jest pożar, który może trwać bardzo długo i być trudny do ugaszenia. Ponieważ jego źródłem są akumulatory, zwykle ukryte pod podłogą auta, bardzo trudno się do nich dostać i na tyle obniżyć temperaturę, aby powstrzymać zapalanie się kolejnych cel. Znane są też przypadki Tesli, które udało się ugasić (na przykład po wypadku), a które po kilku dniach na nowo stawały w płomieniach. Widać w tych sytuacjach opanowanie ognia nie oznaczało całkowitego zatrzymania reakcji chemicznych.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Bardzo bezpieczne i bardzo ekologiczne elektryki, chciałbym taki mieć.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Kolego, mnie się diesel spalił w tym roku i nie było to podpalenie bo zapalił się w trakcie jazdy… na szczęście dwa zastępy straży pożarnej uporały się z pożarem po dwóch godzinach i nikomu nic się nie stało.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Dodam jeszcze że nie był to pojazd składany w garażu z 97r. Krótko mówiąc nie ma reguły.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze