Daria Mikólska

Auta sprowadzane z USA – ranking Top 10

Aż 95 proc. samochodów z USA ma szkodową historię. Oto najpopularniejsze marki samochodów, które Polacy ściągają z zagranicy.

Polacy nadal sprowadzają ze Stanów Zjednoczonych sporo używanych samochodów. Jak wynika z przeprowadzonego badania – większość z nich ma wypadkową lub szkodową historię. Przedstawiamy ranking najpopularniejszych marek.

W latach 2019 i 2010 sprowadzaliśmy ze Stanów Zjednoczonych do Polski średnio po 33 tys. samochodów rocznie. W ubiegłym roku pobiliśmy ten wynik – nad Wisłą pojawiło się ponad 35 tys. samochodów. To tyko potwierdzenie, że zainteresowanie amerykańskim rynkiem nie maleje.

Pierwszym czynnikiem determinującym wybór amerykańskich samochodów są ceny. Są one zauważalnie tańsze niż sprowadzane z Europy. Trzeba mieć jednak świadomość, że decydując się na tańszy zakup musimy się liczyć z większym ryzykiem.

Czy samochody z USA są tanie?

Pod koniec 2021 r. kurs dolara do złotego przebił poziom 4 zł, przez co zakup droższych samochodów przestał być bardzo opłacalny. Dlatego nie powinna dziwić tak dużą liczba tanich i wypadkowych egzemplarzy.

Do kosztów zakupu trzeba doliczyć również akcyzę (zazwyczaj 18,6% ze względu na wysoką pojemność silnika), VAT (23%), cło (10%), jak również koszty transportu morskiego oraz z portu docelowego w Europie do Polski.

Przeczytaj koniecznie: Polska złomowiskiem Europy!

Dlatego handlarze wybierają samochody, które są mocno uszkodzone i naprawiają je na miejscu. Bardzo często okazuje się, że po doliczeniu kosztów cena sprowadzonego pojazdu wzrosła dwukrotnie.

Aż 95 proc. samochodów z USA była uszkodzona

Zdecydowana większość samochodów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych do Polski ma za sobą szkody. Podczas weryfikacji na podstawie numeru VIN aż w 95 procent przypadków okazuje się, że wady dotyczą uszkodzenia nadwozia. Prawie połowa dotyczy okolic przedniej części. Równie często występuje uszkodzenie tyłu lub boku samochodu.

Uszkodzenia nadwozia nie muszą świadczyć o tym, że samochód nadaje się do kasacji. Nie wszystkie uszkodzenia wykluczają pojazd z dalszego użytku, ale internetowe raporty pozwalają ocenić rozmiar zniszczeń.

Najpopularniejsze marki i modele z USA

Struktura importu ze Stanów odzwierciedla preferencje kierowców w Polsce. Stąd też popularność marek premium, niemieckich czy japońskich. Wysoką pozycję w rankingu zajmuje Volvo.

Wśród najpopularniejszych marek sprowadzanych z USA znajdziemy BMW, Forda i Audi. Ma to również swoje odzwierciedlenie w rankingu modeli.

Samochody z USA - ranking TOP 10
Samochody z USA – ranking TOP 10

Ranking marek sprowadzanych z USA

  1. BMW
  2. Ford
  3. Audi
  4. Chrysler
  5. Mercedes-Benz
  6. Mazda
  7. Volkswagen
  8. Volvo
  9. Toyota
  10. Honda

Najczęściej sprowadzane modele z USA to: BMW Serii 3 i 5, Ford Mustang, Chrysler Grand Voyager, Mazda CX-5 oraz Audi Q5.

Źródło: autoDNA

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze