Auta elektryczne nie będą już ciche

Komisja Europejska zaleciła jakiś czas temu producentom samochodów elektrycznych przygotowanie rozwiązania, które poprawi bezpieczeństwo pieszych, którzy mogą nie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu. W tym celu powstaje projekt eVADER.

Producent samochodów marki Nissan wraz z dziesięcioma innymi firmami (m.in. Renault, PSA Peugeot Citroen) pracuje nad nowym rozwiązaniem, które zostało zainicjowane przez KA. Specjalnie stworzone konsorcjum od trzech lat zajmuje się projektem eVADER.

Jest to nowa technologia służąca ostrzeganiu pieszych. System ma wysyłać „skuteczne i ukierunkowane sygnały dźwiękowe informujących pieszych i innych szczególnie chronionych uczestników ruchu drogowego o obecności i zbliżaniu się samochodu elektrycznego, przy minimalnym wpływie na wzrost zanieczyszczenia hałasem”.

Samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na drogach, a przez charakterystykę pracy takiego silnika, piesi mogą nie słyszeć nadjeżdżającego samochodu, co może spowodować zagrożenie. 

W ramach systemu montowana będzie kamera na przedniej szybie, która rozpozna pieszych, rowerzystów oraz innych uczestników drogi. W tym samym momencie sześć głośników będzie wysyłać dźwięk ostrzegający o nadjeżdżającym samochodzie. Dźwięk ma być o 5 decybeli cichszy od hałasu generowanego przez samochód zasilany konwencjonalnie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze