Karolina Chojnacka

Aston Martin Racing przedstawia kolekcję „The Vantage Legacy”: trzy niezwykłe samochody wyścigowe

Wśród nich między innymi V8 Vantage GTE, który odniósł dwa zwycięstwa w klasie Le Mans i zdobył siedem tytułów WEC.

Aston Martin Racing stworzył kolekcję Vantage Legacy, aby upamiętnić jeden z najbardziej udanych okresów w historii wyścigów luksusowych brytyjskich samochodów sportowych, a także jeden z najbardziej udanych samochodów wyścigowych firmy – Aston Martin Vantage.

Ten okres, między 2009 a 2018 rokiem, przyniósł Astonowi Martinowi dwa zwycięstwa w 24-godzinnym wyścigu Le Mans (w 2014 i 2017 roku) oraz siedem tytułów FIA World Endurance Championship, a także liczne tytuły mistrzowskie w międzynarodowych seriach wyścigowych samochodów sportowych w British GT, GT World Challenge i European Le Mans Series.

Przeczytaj też: Aston Martin Vantage Roadster – kabriolet z najszybciej składanym dachem w historii

Trio niezwykłych samochodów, oparte na drogowym samochodzie V8 Vantage, wprowadzonym na rynek w 2005 roku, zostało stworzone w warsztatach Aston Martin Racing. Kolekcja obejmuje V8 Vantage GTE, V12 Vantage GT3 i Vantage GT4. Wszystkie trzy samochody mają zupełnie nowe podwozie, są gotowe do wyścigów i są identycznie pomalowane na szaro-zielony kolor z charakterystycznymi i klasycznymi żółtymi liniami ozdobnymi Astona Martina wokół chłodnicy.

Vantage Legacy Collection

Vantage GT4 był pierwszym samochodem wyścigowym stworzonym w oparciu o architekturę ery VH. Zadebiutował w 2009 roku, a do końca 2018 roku Aston Martin Racing zbudował 107  takich samochodów, wygrywających wyścigi i międzynarodowe mistrzostwa na całym świecie. Samochód z kolekcji Vantage Legacy jest 108. i ostatnim, jaki zostanie wyprodukowany.

Vantage Legacy Collection

V12 Vantage GT3 podążył za GT4 trzy lata później, debiutując w 2012 roku. Wkrótce stał się dominującym samochodem w brytyjskich mistrzostwach GT, zdobywając tytuły w 2013, 2015, 2016 i 2018 roku, udowadniając swoją konkurencyjność aż do zastąpienia przez nowego Vantage w 2019 roku. W ciągu siedmiu lat, do końca 2017 roku, wyprodukowano 46 takich samochodów.

Vantage Legacy Collection

Przeczytaj też: Aston Martin prezentuje pierwszy prototyp V12 Speedster

V8 Vantage GTE zadebiutował w Aston Martin Racing w 2012 roku w Sebring. Zapoczątkował powrót Astona Martina do wyścigów produkcyjnych po trzech latach rywalizacji w klasie LMP1. V8 Vantage GTE odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w ostatniej rundzie FIA ​​World Endurance Championship w Szanghaju w październiku swojego debiutanckiego roku.

Pierwotnie zbudowano tylko sześć V8 Vantage GTE. Ostatni raz ten samochód ścigał się w klasie GTE Am w Le Mans w 2018 roku. W tym czasie stał się najbardziej utytułowanym samochodem w długodystansowych mistrzostwach świata FIA, zdobywając siedem tytułów i dwa zwycięstwa w klasie Le Mans. GTE z kolekcji Vantage Legacy jest siódmym i ostatnim wyprodukowanym samochodem, numer podwozia 007.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze