Aplikacja zamienia telefon w fotoradar. Każdy może poczuć się jak policjant

Specjalna aplikacja na telefon umożliwia sprawdzanie prędkości przejeżdżających obok samochodów, dokładnie tak jak fotoradar. Wystarczy stanąć na chodniku i skierować aparat naszego urządzenia mobilnego na przejeżdżający pojazd a potem nagrać krótki film.

Aplikacja Speedcam Anywhere umożliwia sprawdzanie prędkości przejeżdżających obok samochodów. Kierowcy mogą obawiać się donosów?

Jak działa aplikacja Speedcam Anywhere?

Aplikacja Speedcam Anywhere z pomocą kamery w telefonie rejestruje przejeżdżający samochód, odczytuje numer rejestracyjny i na jego podstawie sprawdza w bazie, jaki jest to model auta. Następnie, wykorzystując te dane, dostaje informację o rozstawie kół danego pojazdu i na podstawie ich ruchu w kamerze określa prędkość, z jaką porusza się auto.

Aplikacja Speedcam Anywhere na razie dostępna jest jedynie w wersji na system Android, ale wkrótce ma się też pojawić na iOS.

Zrzut ekranu prezentujący działanie fotoradaru w smartfonie

Aplikacja działa jak fotoradar. Kierowcy mogą obawiać się donosów?

Na razie nagranie z aplikacji nie ma większej wartości dla policji. Zarówno w Polsce, jak i innych krajach, takie nagranie nie może być uznane, jako dowód popełnienia przestępstwa, ponieważ nasz telefon i aplikacja nie przeszły odpowiedniego badania i dopuszczenia do rejestracji wykroczeń drogowych. Prędkość musi być kontrolowana homologowanym urządzeniem pomiarowym, dlatego taki fotoradar w telefonie to bardziej gadżet niż przydatne rozwiązanie.

Nie można jednak wykluczyć, że za kilka lat podobne nagrania będą mogły służyć za dowód popełnionego wykroczenia.

Żeby aplikacja mogła działać, musi mieć ona dostęp do lokalnej bazy danych zarejestrowanych pojazdów (w Polsce byłaby to Centralna Ewidencja Pojazdów), dlatego na razie działa tylko w Wielkiej Brytanii, gdzie została stworzona.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze