Ewa Kania

Antoni Królikowski stracił prawo jazdy przez medyczną marihuanę. Co mówią przepisy?

Polskie media obiegła niedawno informacja o tym, że „znany aktor Antoni K.” został zatrzymany, gdy znajdował się pod wpływem narkotyków, które znaleziono też w jego samochodzie. Królikowski niedługo po tym zaprzeczył większości zarzutów, natomiast teraz policja podała, że stracił on prawo jazdy. O co więc chodzi w całej tej aferze?

Antoni Królikowski zatrzymany za narkotyki

Przypomnijmy, że aktor został zatrzymany w minioną sobotę, po tym jak policyjna kontrola wykazała, iż w jego organizmie znajduje się związek THC, wskazujący na stosowanie marihuany. Sam Królikowski tak później opisał całe zdarzenie:

Funkcjonariusze z uwagi na otrzymane zgłoszenie, że o tej godzinie i w tym miejscu pojawię się rzekomo pod wpływem nielegalnych substancji, czekali na mnie w okolicy miejsca zamieszkania. Zostałem zatrzymany do kontroli, alko-test wykazał, że jestem trzeźwy, jednak narko-test wykrył THC, którym wspomagam swoje leczenie i którego używałem poprzedniego wieczoru.

Aktor po złożeniu wyjaśnień, został zwolniony do domu.

Antoni Królikowski stracił prawo jazdy

Teraz okazało się, że sobotnia interwencja nie zakończyła się bez konsekwencji dla Królikowskiego. Jak poinformowała oficer prasowy nadkom. Marta Sulowska z KRP IV:

Kierowca został przebadany pod kątem alkoholu. Był trzeźwy. Natomiast narkotest wykazał, że znajduje się pod wpływem środków odurzających. Podczas interwencji policjantów zatrzymano również prawo jazdy mężczyźnie. Czynności trwają. Czekamy na wynik badania krwi.

Od wyników tych badań zależy więc, co dalej czeka Królikowskiego.

Aktor nie kryje, że zmaga się z poważną chorobą – stwardnieniem rozsianym. Leczenie wspomaga zażywaniem medycznej marihuany i zaprzecza, aby stosował jakiekolwiek inne substancje odurzające.

Czy można prowadzić samochód po medycznej marihuanie?

Kierowcy muszą pamiętać, że niektóre leki wykluczają prowadzenie pojazdów mechanicznych po ich zażyciu. Pisaliśmy o tym zresztą jakiś czas temu. Dlatego oczywiste powinno być, że podobnie jest w przypadku marihuany, a dopisek „medyczna” niczego tu nie zmienia.

Większy problem pojawia się w momencie, kiedy ktoś regularnie przyjmuje produkty konopne, ale stara się funkcjonować normalnie. Sam Antoni Królikowski podkreśla, że mógł stać się ofiarą tego, iż przy długotrwałym stosowaniu medycznej marihuany THC znacznie dłużej utrzymuje się w organizmie.

Według College of Family Physicians of Canada powinno się powstrzymać od prowadzenia pojazdów mechanicznych:

  • 4 godziny po inhalacji
  • 6 godzin po spożyciu doustnym
  • 8 godzin po inhalacji lub spożyciu doustnym, w przypadku wystąpienia stanów euforycznych

Natomiast Mayo Clinic podaje, że THC w moczu jest wykrywalne nawet w ciągu:

  • 3 dni – u osób stosujących marihuanę okazjonalnie, maksymalnie do 3 razy w tygodniu
  • od 5 do 7 dni – przy stosowaniu marihuany 4 razy w tygodniu
  • od 10 do 15 dni – u osób stosujących marihuanę codziennie
  • ponad 30 dni – u osób stosujących marihuanę kilka razy dziennie przez długi czas

Co grozi za jazdę po medycznej marihuanie?

Jak wspomnieliśmy, przepisy nie rozróżniają rodzaju stosowanej marihuany i musimy liczyć się z konsekwencjami typowymi dla zatrzymania pod wpływem środków odurzających.

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W takiej sytuacji więc o dokładnej karze decyduje sąd.

Komentarze:

Bau - 21 lutego 2023

Polskie chore przepisy….oby ta sytuacja coś zmieniła.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze