Karolina Chojnacka

Anne de Mortemart: pierwsza osoba na świecie, która dostała mandat za przekroczenie prędkości

Jeśli dziś zdanie egzaminu i uzyskanie prawa jazdy może oznaczać dla młodych ludzi wolność, to wyobraźcie sobie co mogło ono oznaczać w 1898 roku dla Anne de Mortemart, pierwszej kobiety, która zdobyła prawo jazdy!

Anne de Rochechouart de Mortemart, księżna Uzès, była bogatą francuską arystokratką. Zasłynęła z zaangażowania w sprawy feministyczne, charytatywne, politykę, sportowe polowania, motoryzację i sztukę.

W 1889 roku gazeta „The Epoch” tak opisała księżną:

Księżna, która ma teraz nieco ponad czterdzieści lat, jest niska i krępa. Ma życzliwą, inteligentną twarz, kasztanowe włosy i śmiejące się niebieskie oczy…

Anne de Mortemart była jednym z pierwszych klientów Émila Delahaye, francuskiego pioniera motoryzacji, który założył Delahaye Automobiles.

Przeczytaj też: Mary Anderson i Charlotte Bridgwood: kobiety, które wynalazły wycieraczki samochodowe

23 kwietnia 1898 roku księżna została pierwszą kobietą w historii, która uzyskała prawo jazdy.

O jej niezwykłym entuzjazmie do jazdy samochodem niech świadczy fakt, że w tym samym roku, 9 czerwca , przeszła do historii, jako pierwsza osoba na świecie, która dostała mandat za przekroczenie prędkości.

W słynnym Lasku Bulońskim, pośród konnych dorożek, swoim samochodem jechała 15 km/h, podczas gdy ograniczenie prędkości wynosiło 12 km/h. Policjant zagwizdał na nią, nakazał jej zatrzymać pojazd i ukarał mandatem w wysokości pięciu franków za przekroczenie prędkości.

Księżna Uzès w 1896 roku

Przeczytaj też: Bertha Benz: pierwsza kobieta w historii, która odbyła samodzielną podróż automobilem

Parę lat później księżna Uzès została przewodniczącą Klubu Motoryzacyjnego Kobiet.

Anne de Mortemart była prawdopodobnie jedną z pierwszych „scorchers”, jak opisywano później w popularnym żargonie epoki kobiety, które lubiły jeździć szybko samochodami, przekraczając granice. Innym popularnym określeniem było „motorina” (przypuszczalnie nawiązujące do „balerina”), jak mówiono o kobietach, których samochody zdawały się gładko sunąć podczas jazdy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze