Akcje Tesli lecą w dół. Wszystko z powodu prywatnej wojny Elona Muska

Kurs akcji spółki TSLA spada od początku 2022 roku. To przede wszystkim efekt prywatnej wojenki, którą Elon Musk prowadzi z Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (ang. United States Securities and Exchange Commision) zajmuje się regulacją rynku papierów wartościowych w USA. Komisja bada aktualnie szczegóły sprzedaży akcji Tesli przez Elona Muska i jego brata Kimballa Muska, która miała miejsce pod koniec 2021 roku.

Jednak Elon Musk ma z SEC na pieńku już od jakiegoś czasu. Cała sprawa zaczęła się już w 2018 roku, kiedy Musk został ukarany za stwierdzenie, że „dysponuje funduszami, które pozwolą wycofać firmę z giełdy”. Kosztowało go to stanowisko prezesa spółki i 20 milionów dolarów.

Teraz Elon Musk i jego prawnicy oskarżają SEC o celowy wyciek informacji, który ma być formą zemsty. Kanał CNBC poinformował, że Musk przez adwokata Aleksa Spiro, reprezentującego Teslę, przekazał SEC oświadczenie, w którym twierdzi między innymi, że:

Coraz wyraźniej widać, że Komisja chce wziąć odwet na moich klientach za korzystanie z ich praw wynikających z Pierwszej Poprawki.

Pierwsza poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych dotyczy między innymi prawa do wolności słowa. Elon Musk przedstawił w kilka argumentów, które jego zdaniem świadczą o jej naruszeniu, ale sąd oddalił tę skargę. Sędzia okręgowy Alison Nathan wprost stwierdził, że „nie wie, o co właściwie chodzi Tesli oraz jej szefowi”

Prywatna walka Muska z Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wywołuje spadek kursu spółki TSLA. Do tego dochodzą niekończące się problemy z uruchomieniem produkcji w Gigafactory 4 pod Berlinem, kryzys na rynku półprzewodników, a w ostatnim czasie także sytuacja geopolityczna.

Kurs akcji Tesli od początku roku spadł już o 29%. 3 stycznia 2022 roku osiągnął szczytową wartość, która wynosiła dokładnie 1199,78 dolara za akcje, a 24 lutego 2022 roku był już wart 805 dolarów.

Perspektywy Tesli na 2022 rok, patrząc na notowania akcji firmy Elona Muska, nie wyglądają najlepiej. Jest coraz mniej prawdopodobne, że w tym roku amerykański producent zaprezentuje światu zapowiadany od dawna, kosztujący mniej niż 25 tysięcy dolarów model – Tesla Model 2.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze