Karolina Chojnacka

68. Rajd Safari: Sobiesław Zasada udowodnił, że wiek to tylko liczba

Tegoroczny Rajd Safari miał swych bohaterów nie tylko w czołówce klasyfikacji generalnej. Startujący w nim 91-letni Sobiesław Zasada został najstarszym uczestnikiem Rajdowych Mistrzostw Świata WRC w historii.

Dla legendy polskiego motosportu, Sobiesława Zasady, był to dziewiąty start w tej imprezie – pierwszy odbył się w 1969 roku. Trzy lata później osiągnął swój najlepszy wynik na wschodnioafrykańskich trasach zdobywając drugie miejsce. Ostatni raz startował w 1997 roku, gdy wraz z żoną Ewą zajęli drugie miejsce w grupie N. W tym roku jedzie z pilotem Tomaszem Borysławskim za kierownicą Forda Fiesty ST RC3. Niestety, podczas 68. Rajdu Safari pech zakończył marzenia Sobiesława Zasady o dojechaniu do mety.

Mimo pecha, postawa 91-letniego polskiego zawodnika zaimponowała wielu postaciom ze świata motorsportu. Oto wypowiedzi znanych uczestników afrykańskich zawodów na temat wyczynu Sobiesława Zasady.

Sebastien Ogier, siedmiokrotny rajdowy mistrz świata:

Wielki szacunek dla Pana Zasady. Z pewnością jest mu ciężko; ja na pewno nie widzę się na jego miejscu za 50 lat.

68. Rajd Safari: Sobiesław Zasada udowodnił, że wiek to tylko liczba
68. Rajd Safari: Sobiesław Zasada udowodnił, że wiek to tylko liczba, fot. materiały prasowe

Dani Sordo, hiszpański kierowca rajdowy:

To wielka przyjemność patrzeć na wyczyny Zasady, który w tym wieku zdecydował się na start. Śledzę jego jazdę i jestem pod wielkim wrażeniem. Życzę, żeby dojechał szczęśliwie do mety. To wielkie wyzwanie dla niego, to bardzo trudny rajd i musi bardzo uważać na siebie. Ale on już nie musi niczego udowadniać, bo udowodnił w przeszłości jak świetnym jest kierowcą. Sam jego start to już jest zwycięstwo.

Sobiesław Zasada trenuje przed Rajdem Safari
Sobiesław Zasada trenuje przed Rajdem Safari, fot. Jan Żdżarski junior

Gus Greensmith, brytyjski kierowca rajdowy:

Udział w tym rajdzie musi być strasznie męczący dla kręgosłupa Pana Zasady, bo wiem jak mnie boli, a jestem przecież od niego o 66 lat młodszy!  Ten rajd jest bardzo trudny. Wielki szacunek! To będzie wielkie osiągnięcie, gdy uda mu się przekroczyć metę, ale już nawet sam tylko start to wielkie wyzwanie, z którym on sobie radzi naprawdę dobrze. Jego udział w Safari pokazuje nam wszystkim, że jak się chce i ma się pasję, to wszystkiego można dokonać. Rajdowcy wraz z wiekiem jeżdżą coraz lepiej, ale pewnie trzeba będzie zwolnić koło sześćdziesiątki…

Elfyn Evans, walijski kierowca rajdowy:

To niesamowite, że Zasada bierze udział w tym rajdzie. Nie sądzę, że ja będę jeszcze startował mając 91 lat. Ale jego start to może być inspiracja i mam nadzieję, że wszyscy tutaj będziemy w tak świetnej formie w jego wieku.

Takamoto Katsuta, japoński kierowca rajdowy startujący w kategorii WRC2:

Nawet dla osób tak młodych jak my, ten rajd jest potwornie ciężki i fizycznie, i mentalnie. Na pewno to jest wielkie wyzwanie dla Sobiesława Zasady, ale z tego, co widzę, on radzi sobie bardzo dobrze. By robić takie rzeczy w takim wieku potrzeba ogromnej pasji i dbania o dobrą kondycję. Ja jestem pełen szacunku dla jego osiągnięć.

Sobiesław Zasada trenuje przed Rajdem Safari
Sobiesław Zasada trenuje przed Rajdem Safari, fot. Jan Żdżarski junior

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze