Karolina Chojnacka

68. Rajd Safari wystartował. Sobiesław Zasada pobił rekord świata!

Rrozpoczął się 68. Rajd Safari, a startujący w nim 91-letni Sobiesław Zasada został najstarszym uczestnikiem Rajdowych Mistrzostw Świata WRC w historii.

Sobiesław Zasada po zakończeniu pierwszego odcinka specjalnego wyznał:

Czuję się jak senior, ale chciałbym dojechać do mety. Mam nadzieję, że pobiję swój rekord jak skończę 100 lat.

Uroczyste  otwarcie rajdu i start honorowy odbyły się w Nairobi na terenie Kenyatta Convention Center. Prezydent Kenii, Uhuru Kenyatta powitał sportowców i wyraził dumę, że po dziewiętnastu latach Rajd Safari powrócił do kalendarza WRC. Podczas startu honorowego prezydent Kenii serdecznie uścisnął dłoń polskiemu kierowcy, a Jean Todt, prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA, w przyjacielskim geście zapiął Zasadzie pasy bezpieczeństwa.

Po oficjalnym starcie zawodnicy przejechali na pierwszy odcinek specjalny, rozegrany na pokrytej wulkanicznym pyłem trasie na peryferiach Nairobi. Gdy tylko w tumanach kurzu pojawił się Ford Zasady, podekscytowani kibice wykrzykiwali jego nazwisko. Emocje, które towarzyszyły przejazdowi Zasady, były na równie wysokim poziomie jak podczas przejazdu najlepszych kierowców na czele z Sebastienem Ogierem.

68. Rajd Safari wystartował. Sobiesław Zasada pobił rekord świata!
68. Rajd Safari wystartował. Sobiesław Zasada pobił rekord świata, fot. materiały prasowe

Dotychczasowym najstarszym rajdowcem świata był Norweg Leif Vold-Johansen, który wystartował w Rajdzie Monte Carlo w 1994 roku jako 82-latek.

Startowi Zasady sporo uwagi poświęca kenijska prasa, doceniając wysiłek i formę polskiego zawodnika. Budzi też duże zainteresowanie Kenijczyków, którzy traktują Rajd Safari jako wielkie święto. Nyokabi Muthama, bizneswoman z Nairobi, uczestnicząca w ceremonii otwarcia, powiedziała:

To nadzwyczajna inspiracja dla nas wszystkich, jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego wydarzenia i ściskamy za mistrza Zasadę kciuki tak samo, jak za naszych lokalnych kierowców.

Dla legendy polskiego motosportu jest to dziewiąty start w tej imprezie – pierwszy odbył się w 1969 roku. Trzy lata później osiągnął swój najlepszy wynik na wschodnioafrykańskich trasach zdobywając drugie miejsce. Ostatni raz startował w 1997 roku, gdy wraz z żoną Ewą zajęli drugie miejsce w grupie N. W tym roku jedzie z pilotem Tomaszem Borysławskim za kierownicą Forda Fiesty ST RC3.

Pierwszy Rajd Safari odbył się w 1952 roku pod nazwą Rajd Koronacyjny; było to w roku, w którym na tron wstąpiła brytyjska królowa Elżbieta II, a Kenia wciąż była kolonią brytyjską.

We właśnie rozpoczętej imprezie bierze udział 58 załóg, w tym 34 załogi z Kenii. Meta rajdu w niedzielę.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze