21 140 km bez zmiany opony?
Wiadomo, że gros rozwiązań stosowanych w motoryzacji cywilnej, miało swój początek w pojazdach militarnych. Teraz pracuje się nad oponami lepszymi od run flat, którymi w tej chwili można po przebiciu dojechać do najbliższego serwisu. Specjaliści z Pentagonu szykują projekt ogumienia niezwykle trwałego.
Opony są projektowane pod kątem pojazdów HMMWV (o następcy Hummera przeczytasz tu, a o jego historii tu), których używa się do transportu żołnierzy. Samochody te są narażone na poważne uszkodzenia podczas działań wojennych, natomiast nowy rodzaj ogumienia ma umożliwiać jazdę nawet przy 30% zniszczonej struktury opony.
![]() |
fot. Motocaina
|
Opony bez powietrza są przygotowywane od dawna – sam pomysł pojawił się już w latach 30-tych poprzedniego wieku. Michelin testował opony pozwalające na kontynuowanie jazdy po przebiciu, jednak okazało się to w warunkach wojny, a w szczególności uwzględniając specyfikę regionu Afganistanu i Iraku – kompletnie nieskuteczne. Na ogół opony wyposażone we wkładki run flat mogą przejechać około 50-80 km, przy czym w przypadku temperatur nawierzchni wyższych niż 30 stopni, czas ten radykalnie ulega skróceniu.
Pentagon podjął zatem prace nad prototypem opony bez powietrza, wykonanej z materiałów polimerowych. Projektem zajmuje się Resilient Technologies, a konstruktorzy nazwali model Non-Pneumatic Tire (NPT). Opona ma umożliwić kontynuowanie jazdy przy zniszczeniu struktury na poziomie 30%. Oprócz tego, opona ma pozwalać na przejechanie 24 140 km bez konieczności wymiany. Eksploatując tego rodzaju ogumienie należy się liczyć z drastycznym obniżeniem komfortu, jednak możliwy jest wzrost ładowności -koła wyposażone we wkładki run flat są dość ciężkie.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Motocykliści niszczą mu uprawy. Rolnik wyznaczył wysoką nagrodę
Rolnik, który nie może się uporać z motocyklistami rozjeżdżającymi uprawy postanowił wyznaczyć nagrodę w wysokości 1000 złotych. Film wywołał ogromne oburzenie w sieci. -
Ukraina: sprowadzono ponad 100 tys. samochodów z zachodu. Królują niemieckie auta
-
Rozliczanie kilometrówki 2022. Nadchodzą zmiany w przepisach. O stawce przesądzi moc silnika
-
Mercedes Coupé 300 SLR – najdroższy samochód świata. Cena zwala z nóg!
-
Geofencing – system, który poprawi bezpieczeństwo na drogach. Jak działa?
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
wszystko super…tylko tak sie zastanawiam, co ta laska zamierza zrobić z tym kołem.
Anonymous - 5 marca 2021
wszystko super…tylko tak sie zastanawiam, co ta laska zamierza zrobić z tym kołem.