21 140 km bez zmiany opony?

Wiadomo, że gros rozwiązań stosowanych w motoryzacji cywilnej, miało swój początek w pojazdach militarnych. Teraz pracuje się nad oponami lepszymi od run flat, którymi w tej chwili można po przebiciu dojechać do najbliższego serwisu. Specjaliści z Pentagonu szykują projekt ogumienia niezwykle trwałego.

Opony są projektowane pod kątem pojazdów HMMWV (o następcy Hummera przeczytasz tu, a o jego historii tu), których używa się do transportu żołnierzy. Samochody te są narażone na poważne uszkodzenia podczas działań wojennych, natomiast nowy rodzaj ogumienia ma umożliwiać jazdę nawet przy 30% zniszczonej struktury opony.

fot. Motocaina

Opony bez powietrza są przygotowywane od dawna – sam pomysł pojawił się już w latach 30-tych poprzedniego wieku. Michelin testował opony pozwalające na kontynuowanie jazdy po przebiciu, jednak okazało się to w warunkach wojny, a w szczególności uwzględniając specyfikę regionu Afganistanu i Iraku – kompletnie nieskuteczne. Na ogół opony wyposażone we wkładki run flat mogą przejechać około 50-80 km, przy czym w przypadku temperatur nawierzchni wyższych niż 30 stopni, czas ten radykalnie ulega skróceniu.

Pentagon podjął zatem prace nad prototypem opony bez powietrza, wykonanej z materiałów polimerowych. Projektem zajmuje się Resilient Technologies, a konstruktorzy nazwali model Non-Pneumatic Tire (NPT). Opona ma umożliwić kontynuowanie jazdy przy zniszczeniu struktury na poziomie 30%. Oprócz tego, opona ma pozwalać na przejechanie 24 140 km bez konieczności wymiany. Eksploatując tego rodzaju ogumienie należy się liczyć z drastycznym obniżeniem komfortu, jednak możliwy jest wzrost ładowności -koła wyposażone we wkładki run flat są dość ciężkie.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

wszystko super…tylko tak sie zastanawiam, co ta laska zamierza zrobić z tym kołem.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

wszystko super…tylko tak sie zastanawiam, co ta laska zamierza zrobić z tym kołem.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze