Karolina Chojnacka

2021 Ford F-150 Raptor – władca pustyni z silnikiem EcoBoost V6

Czy to tylko aktualizacja zeszłorocznego modelu czy rewolucja?

Raptor to oryginalna pustynny pick-up. Po prostu przenieśliśmy ją na inny poziom. Zupełnie nowy Raptor łączy dynamiczne osiągi terenowe z zaawansowaną technologią i łącznością, które łączą się w unikalny, zbudowany Ford Tough sposób.

Nowy Ford F-150 Raptor wygląda na papierze jak aktualizacja zeszłorocznego pick-upa, ale zmiany, które w nim zaszły mogą okazać się rewolucyjne.

Ford opiera Raptora na tej samej ramie, co wariant podstawowy F-150 o maksymalnej ładowności, ale Raptor otrzymuje unikalne wzmocnienia i modyfikacje.

{{ image(34026) }}

Przeczytaj też: Test Ford Ranger Raptor – ma własne zasady

Zdecydowanie największą nowością jest tylne zawieszenie Raptora, które jest teraz oparte na sprężynach śrubowych, pięciowahaczowej konfiguracji, drążku Panhard oraz wewnętrznych amortyzatorach obejściowych Fox Live Valve o podwójnej zdolności tłumienia.

Standardowe modele z pakietem 35-calowowych kół zapewniają 30,5 centymetrów prześwitu, kąt natarcia 31 stopni, kąt zejścia 23,9 stopnia i kąt rampowy 22,7 stopnia. 37-calowa opona daje dodatkowe 2,8 centymetra prześwitu, polepszenie kąta natarcia o 0,1 stopnia, poprawę kąta zejścia o 1,0 stopnia i poprawę kąta rampowania o 1,4 stopnia.

{{ image(34023) }}

Raptor jest standardowo wyposażony w napęd na cztery koła z elektronicznie blokowanym tylnym mechanizmem różnicowym i opcjonalnym ograniczonym poślizgiem z przodu. Podobnie jak w pozostałych modelach linii F-150, standardem jest  10-biegowa automatyczna skrzynia biegów.

To co czai się pod maską wciąż pozostaje tajemnicą.  Wiemy tylko, że powraca wariant High Output 3,5-litrowego silnika EcoBoost V6, ale nie określono jeszcze parametrów dotyczących mocy i momentu obrotowego.

{{ image(34024) }}

Kiedy nadszedł czas, aby zająć się karoserią, Ford zwrócił się do jednej z wieloletnich inspiracji Raptora: myśliwca F-22 o tej samej nazwie.

{{ gallery(3199) }}

Przeczytaj też: RAM 1500 TRX – najszybszy i najwszechstronniejszy pick-up świata? Znamy jego cenę!

Wewnątrz jest mnóstwo ekskluzywnych gadżetów, począwszy od wyjątkowej kierownicy z kontrastowymi wstawkami z zamszu. Podobnie jak wszystkie F-150, Raptor otrzymuje nowy system informacyjno-rozrywkowy Ford Sync 4, który Ford ma nadzieję ulepszyć pewnego dnia, aby umożliwić pobieranie tras za pośrednictwem nowego bezprzewodowego systemu aktualizacji. Uwagę zwracają składane na płasko przednie siedzenia czy system wspomagania parkowania.

{{ image(34025) }}

Oczekujemy, że pełne wyposażenie i ceny zostaną ogłoszone późną wiosną. Ford twierdzi, że produkcja samochodu powinna rozpocząć się pod koniec drugiego kwartału (pomijając wszelkie nieprzewidziane katastrofy i pandemie), a pierwsze dostawy rozpoczną się późnym latem.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze