12-latka potrącona na przejściu dla pieszych! Z czyjej winy?

Policja nie miała wątpliwości, kto zawinił w tej sytuacji. Przyjrzyjmy się jednak bliżej nagraniu pokazującym całe zajście i zastanówmy się, czy brak wątpliwości jest tu zasadny.

Zdarzenia drogowe to niemal zawsze pewien ciąg zdarzeń, który w każdym momencie można było przerwać – pamiętając o przepisach oraz kierując się zdrowym rozsądkiem i troską o własne bezpieczeństwo. Popatrzcie tylko.

Potrącenie na przejściu dla pieszych. To wina nowych przepisów?

Biały bus zatrzymał się na skrzyżowaniu, czekając na możliwość skrętu w lewo. Kierowca białego dostawczaka nie mógł stanąć za nim, ponieważ zatarasowałby przejście dla pieszych. Bardzo prawidłowo stanął przed pasami. Kiedy bus odjechał, on nadal stał – prawdopodobnie już wcześniej zauważył nastolatkę, zbliżającą się do pasów. Mógł swobodnie odjechać, zanim ona by podeszła do przejścia, ale nie zrobił tego.

Potrącenie na przejściu – wina kierowcy, czy pieszej?

12-latka zatrzymała się, poczekała aż jadące z drugiej strony pojazdy przejadą. Miała wtedy trzysekundowe „okienko”, kiedy mogła bezpiecznie przejść na drugą stronę. Ona jednak stała, a z prawej strony zbliżał się Volkswagen Golf. Kiedy niemieckie kombi znajdowało się o około długość samochodu od przejścia, nastolatka weszła na przejście i została potrącona.

Potrącenie pieszej na przejściu. Czyżby nowe przepisy niczego nie zmieniły?

Policjanci zatrzymali prawo jazdy 72-letniemu kierowcy i wyjaśnili, że nie zachował on szczególnej ostrożności. Redakcja która zamieściła nagranie z monitoringu przypomina natomiast o nowym przepisie, nakazującym ustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wchodzącemu na przejście. My natomiast przypomnimy, że pieszy też ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, pieszy wchodzący na przejście to nie stojący przed nim, a także przypominamy o przepisie zabraniającym pieszemu wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Również na przejściu dla pieszych.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze