Potrącenie na przejściu – wina kierowcy, czy pieszej?

Przepisy dotyczące przejść dla pieszych są proste i jednoznaczne. Problem polega na tym, że nie wszystkie sytuacje daje się łatwo przyporządkować do konkretnych paragrafów Kodeksu drogowego.

Do zdarzenie doszło w Łukowie, gdzie kobieta została potrącona na przejściu dla pieszych przez samochód. Odniosła na szczęście tylko niegroźne urazy. W pobliżu był akurat patrol policji, który natychmiast interweniował. Zajście zostało przedstawione w policyjnym komunikacie w taki oto sposób:

Kierujący autem mężczyzna dojeżdżając do przejścia, nie zachował szczególnej ostrożności i pomimo obowiązku nie ustąpił pierwszeństwa przechodzącej przez jezdnię pieszej. Efektem tego było potrącenie kobiety.  Kierowca tłumaczył się policjantom, że to piesza wtargnęła na przejście bezpośrednio przed jego samochód. (…) Policjanci analizując okoliczności zaistniałego zdarzenia uznali, że kierujący samochodem marki Nissan spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za rażące naruszenie przepisów mundurowi zatrzymali 62-latkowi prawo jazdy. Wkrótce jego sprawa będzie miała swój finał w sądzie. Mężczyźnie grozi wysoka grzywna i zakaz kierowania pojazdami.

„Rażące naruszenie przepisów” oraz „zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym”- to brzmi bardzo poważnie. Jak dokładnie zachował się kierowca Nissana? Zobaczcie nagranie.

Też macie wrażenie, że coś tu nie jest nie tak? Nissan z niewielką prędkością zbliża się do przejścia, na które wchodzi piesza zdająca się w ogóle nie upewniać, czy nie nadjeżdża jakiś pojazd. Nissan uderza ją, ale zatrzymuje się już w połowie pasów, co wskazuje na szybką reakcję kierowcy. Czy tak wygląda „stwarzanie zagrożenia w bezpieczeństwie w ruchu drogowym”?

Warto przy okazji przypomnieć klika zapisów ustawy Prawo o ruchu drogowym (art. 13):

1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność (…). Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Czy wchodzenie na przejście dla pieszych bez rozglądania się na boki jest zachowywaniem szczególnej ostrożności? Z tego zapisu wynika również, że piesza będąc już na przejściu nabyła pierwszeństwo przed samochodem. Nie zapominajmy jednak, że Kodeks drogowy mówi jeszcze, iż: (art. 14):

Zabrania się:
1) wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

Pozostaje pytanie jak rozumieć termin „bezpośrednio przed”. Na tyle blisko, że kierujący nie będzie miał szansy zahamować? Na tyle blisko, że ma teoretyczną szansę zatrzymać się w porę? A może w sytuacji, kiedy zmusza kierowcę do gwałtownego hamowania?

Interpretacją tych przepisów i odnoszeniem ich do tej sytuacji będzie się zajmował sąd. A jakie jest wasze zdanie? Kto zawinił w tej sytuacji? Piesza, kierujący, a może oboje?

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

70 procent pieszych nie popatrzy w lewo ani prawo,bardzo często patrzą w telefon,prawo w tych przepisach trochę dyskryminuje kierowców.o ile wiem,policja w takich przypadkach stwierdza jedno-pieszy na pasach ma pierwszeństwo i nie patrzy na inne okoliczności.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

aż tak łeb było ciężko odwrócić ??? święta krowa ładuje szanowne żopsko na pasy bo pierwszenstwo ma… na cmentarzu ! A jak by jechał w tym momencie tir tak około kilkadziesiąt ton wagi to by przerobił na pasztet nie było by co zbierac

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

> Kierowca ma 360stopni w kolo ogarniac, wiec moze byc akurat sekunda albo dwie ze patrzyl na innych uczestnikow ruchu,

No, nie bardzo. Jak się zbliża do przejścia, które jest oznakowane i pionowo i poziomo, to ma „ogarniać” to przejście. Ten tego nie zrobił i oto efekt.

Stawiam, że jechał z japą w smartfonie.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Zależy w którym momęcie pieszy wszedł na pasy , tuz przed pojazdem ? To wymuszenie pieszego. Jeśli wbiegl , tez wina pieszego. Przepisy dla pieszych tez obowiązuja.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Grześ ty chyba przepisów nie znasz szkoda z3 Noe dałeś nazwy Grzesio !@@!!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Taki jest wasz obowiązek są pasy stoja a nie k jadę gdzie on robil wogole prawko ja się pytqm jak jechac nie umi . 2 sprawa kierowcy to tez nie lepsi telefon w łapie szybka jazda a przyjdzie co do czego to sie wypieraja daj Polakowi auto to jedzie jak wariat druga Rosja ręce podać .

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Ogól i tak musisz się zatrzymać

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

O czym typie pierdolisz w tym momencie gadasz winna kierowcy ślepy baran przyjeżdża na kobietę gdzie on robił te prawko ja się pytam nie zna przepisów

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

twojej starej było obce jak cie zrobiła

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Oczywiscie

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Wrocławski Sąd Karny uznałby winną pieszą.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Jak widać na filmie, kierujący samochodem miał niczym nieograniczoną widoczność w stronę zbliżającej się pieszej, która co w artykule podkreślono, nie zwracała uwagi na sytuację na jezdni. Niezależnie więc od obowiązku zachowania szczególnej ostrożności, kierujący zobowiązany był zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Jeżeli zachowałby szczególną ostrożność, to zdążyłby zauważyć, że piesza zbliża się do jezdni bez sprawdzenia sytuacji. Jeśli zachowałby szczególną ostrożność, to zdążyłby także odpowiednio wcześnie zatrzymać pojazd. To brzmi poważnie i to są poważne zaniechania, na co już sam skutek wskazuje. Teoretycznie sytuacja pieszej była dokładnie taka sama. Zbliżała się do dobrze widocznej jezdni i gdyby zachowała szczególną ostrożność, a w szczególności spojrzała odpowiednio wcześnie czy coś nie nadjeżdża, to zauważyłaby, że i kierowca nie reaguje. Piesza została uderzona będąc już w połowie drogi, więc błędy kierowcy z pewnością skutkowały tym wypadkiem. Błędy pieszej, z pewnością też.
A tak na marginesie. Jeżeli rozprawa sądowa miałaby posłużyć polskiemu Społeczeństwu, to oboje uczestniczący powinni zostać poddani dokładnym badaniom. Może się bowiem okazać, że oboje, albo któreś z nich, mają schorzenia, które uniemożliwiają bezpieczne, samodzielne uczestnictwo tych osób w ruchu drogowym. Problem ten jest poważny i nie ogranicza się tylko do osób starszych.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Wszyscy piszą o L tylko nie zauważają na którym pasie jezdni się poruszała ta L . Dwie sekundy a 6 sekund to duża różnica bo tyle czasu musiała by pokonać piesza żeby wejść pod L

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Jedno jest pewne,następnym razem wchodząc na jezdnię na pewno się rozejrzy .

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Uważam że oboje zawinili. Gdyby choć jeden z uczestników zdarzenia zachował ostrożność , do potrącenia by nie doszło. Jednak bardziej dziwi mnie zachowanie Pani. Kompletny brak instynktu samozachowawczego….

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Jestem kierowca i nie cierpię jak pieszy udaje Super Bohatera który ma 3 życie
W tym przypadku Nissan albo telefon w ręku albo się zagapił, W chwili wejście na pasy miał sporo metrów jeszcze do przejścia i spokojnie mógł wyhamować jedną proszę zwrócić uwagę na reakcję na hamulec dopiero w chwili gdyż zjeżdża do pasów więc przespał, za późną relację miał i ot efekt. Żal poszkodowanej i kierowcy

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Sytuacja jest bardzo prosta. Tej Pani średnio zależy zdrowiu, więc powierza je nieznajomemu kierowcy. A on akurat był tym zdrowiem też średnio zainteresowany.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

aha, to jak szla szybko, to juz nie wtargniecie. pomysl zanim napiszesz

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Wina kierowcy, a dla tych co twierdza ze kobieta wtargnela na pasy to zapraszam na przejazdzke po Brukseli to zobacza dopiero co to znaczy wtargnac na pasy i nie tylko bo tu dopiero laza jak swiete krowy, nie wazne czy sa na pasach czy wogole nie ma pasow, laza jak chca i gdzie chca, pojezdzijcie troche poza granicami kraju to po powrocie do Polski bedziecie wdzieczni za tak dobrze wychwanych pieszych jakich mamy.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Wtargniecie jest wtedy gdy jedzie samochod a ona sie pcha na pasy, zwlaszcza bez rozgladania sie.. ona ma JEDNO najwazniejsze miejsce gdzis ma spojrzec by zaczac wchodzic. W lewo. Kierowca ma 360stopni w kolo ogarniac, wiec moze byc akurat sekunda albo dwie ze patrzyl na innych uczestnikow ruchu, predkosciomierz, lusterko i wiele innych. Dlatego to jest wtargniecie. A twoje podejscie jest jak chamstwo na drodze u wielu kierowcow ze 'skoro sie zmiescilem i zdazylem wjechac to nie wymusiłem’ i w d**ie masz ze ten przed ktorego wjezdzales musial chamowac gwaltownie.
Nie na darmo jest obowiazek pieszego sie upewnic ze moze wejsc.
A ci co podaja przyklady brukseli czy innych miesc, idzcie po siano by glowy se czyms zapchac. Kazdy kraj ma swoje przepisy i nie ma co porownywac bo jak uwazacie ze mozna to wam moge przeorac bok samochodu i rozumiem ze przyjmiecie to bez ubezpieczenia i zalu na klate bo takie zadrapanie w niejednym kraju to tez norma. Polska, polskie przepisy, polska glupota polskiej kobiety i kazdego pieszego ktory tak robi.
A z praktycznych aspektow, przepis wspomniany dla pieszego jest miedzy innymi gdyby na przyklad akurat nawalił hamulec i kierowca tylko moze patrzec jak wjezdza w pieszego. Albo co z tego ze kierlwca zahamuje na czas jak nastepny nie zdazy zareagowac bo sie krowa wepchala i wepchnie pierwszego w pieszego.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Wina pieszej ewidentna. A każdy kto uważa inaczej po prostu nigdy nie siedział za kierownicą samochodu. I nikt mi nie wmówi, że jest inaczej.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Dokładnie tak. Polska jak zawsze – prawo silniejszego, jak u ruskich.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Jestem kierowcą zawodowym 20 lat, dla mnie ewidentna wina kierowcy auto z drugiej strony mogło się zatrzymać piesza była bardzo dobrze widoczna z daleka że wchodzi na przejście

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Jestem kierowcą zawodowym 20 lat, dla mnie ewidentna wina kierowcy auto z drugiej strony mogło się zatrzymać piesza była bardzo dobrze widoczna z daleka że wchodzi na przejście

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Jestem kierowcą zawodowym 20 lat, dla mnie ewidentna wina kierowcy auto z drugiej strony mogło się zatrzymać piesza była bardzo dobrze widoczna z daleka że wchodzi na przejście

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Kierowca mial czas zahamowac, ale piesza nawet nie spojżala w żadną strone tylko z partyzanta!!!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

My kierowcy po chodnikach czy alejka nie jedziemy, więc piesi wchodząc na „naszą” drogę, mają zasrany obowiązek upewnić się czy nie stworzą swoją osobą zagrożenia!
A wina jest pieszej!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Wina Kaczyńskiego dobra zmiana nie dla pani ( pieszej) i dla pana z nissana

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Pieszy tez jest uczestnikiem ruchu drogowego. Po za tym to kierowca uczył sie przepisów aby się do nich stosować a nie pieszy. Owszem mogła by zerknąć i nie wejść na pasy a kierowca by sobie pojechał… aż by któregoś dnia zabił pieszego na pasach…. a co do kierowców jeżdżących po chodnikach to i takich się znajdzie. Najpierw nauczcie się ludzie jeździć i uważać na innych uczestników. Zagapienie się nie jest wymówką. Masz oznaczone przejście dla pieszych to zwolnij i rozeznaj się w sytuacji… nawet jak pieszej nie widział to samochodu stojącego na przejściu też nie widział?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

slaby refleks i niedokladna uwaga pieszej

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

typowy kierowca zawodowy, lol. myslenie jest mu obce

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

swojej starej w to nie mieszaj

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

ales elokwentny. no tylko glupi

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

widac nie zrozumiales artykulu

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

debilny argument kto sie uczyl, a kto nie. no i co? wszyscy maja przestrzegac przepisow

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Winny kierowca bezapelacyknie.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Okulista się kłania

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

A ty ślepy

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Bareja to byl facet, wiec polski Bareja

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Dziwią komentarze ludzi twierdzących że to wina pieszej a także sam autor artykułu próbując usprawiedliwiać zachowanie kierowcy „starymi przepisami” i idiotyczną interpretacją przepisów o wtargnieciu. Przepisy są jasne. Pieszy ma pierwszenswto na przejściu dla pieszych. Obarczanie winą pieszej za to że się nie zatrzymała i nie rozejrzała jest tak samo głupie jak gdyby ktoś mi wjechał w bok z podporządkowanej i miał do mnie pretensje że jadąc główną nie zatrzymałem się przed skrzyżowaniem i nie rozejrzałem.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Nawet gdy okarze się że wina leżała po stronie kierowcy w interesie przechodnia jest zachować szczególną ostrożność. Żaden sąd nie jest w stanie przywrócić zdrowia lub życia. Jaka satysfakcja z wygranej sprawy ģdy o karze się że do końca życia pozostanie poruszać się na wózku inwalidzkim.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Niech panowie co te przepisy wymyślili sobie wprowadza całkowity zakaz prowadzenia pojazdów niedługo to za brak kierunkowskazy będą zabierać prawo jazdy to jest chore

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Ty thebil jestes ewidentny

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Bez jaj ale ta kobieta była już prawie w połowie pasów więc o jakim wtargnięciu tutaj mowa

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Panie Prawdzik.Byle co pijesz i byle co gadasz!!!Ten pingwin wlazł przed auto!!!A poza tym pierwszeństwo pieszych i rowerzystów to największy debilizm jaki ktoś wstawił do kodeksu:)

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Piesza jest winna

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Mam nadzieję, że ty nie posiadasz?Bo nie powinieneś

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Dla mnie winna powinna być piesza która idzie jak święta krowa. Dużo jest takich sytuacji w których to przepisy mówią jedno, a logika drugie. Przykład. Dojeżdżam do drogi jednokierunkowej. Mam ustąp pierwszeństwa, a inny kierowca jedzie pod prąd. Dlaczego to ja mam mu wtedy ustąpić skoro to on łamie w danym momencie przepisy? Czyli dla mnie skoro piesza nie rozejrzała się to jest winna. Jednakże przepisy są jakie są i wydaje mi się że najsprawiedliwiej byłoby ze strony sądu uznać współwinę. Kierowca zbliżając się do przejścia na obowiązek zmniejszyć prędkość. Piesza chcąc wejść na przejście musi się upewnić że nie stworzy zagrożenia. I tutaj ani jedno, ani drugie się nie zastosowało do przepisów. Gdyby pojazd jechał wolniej, nic by się nie stało. Gdyby piesza chociaż ruszyła głową widziała by nadjeżdżający pojazd.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Gościu trochę się przygapił ale baba też nawet nie spojrzała czy ma wolne

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Życzę każdemu absolutnie każdemu kto mówi lub nie miał awaryjnego hamowania z tego powodu żeby takie coś doświadczył… Czyli jak rozumiem osoby które w komentarzach wydają wyrok na kierowcę ślepo słuchają się tego do czego mają prawo.. w takim razie polecam samemu wejść na przejście pod auto jadące 50km na godz zgodnie z przepisami albo nawet 30km/h na tym filmie mamy jedno ujęcie może z drugiej strony była gorsza widoczność.. dla weryfikacji nagranie z nauki jazdy by się przydało… Poza tym kierowca miał ok 30m do przejscia +Czas reakcji kierowcy 1-2 sek to kolejne kilka metrów.. widać że chyba było mokro… I pojazd miał za sobą drugie auto… Końcówka hamowania auto dostało poślizgu na malowanych pasach zebry ….

W każdym bądź razie. Mamy prawo bez pancerza RoboCop’a wchodzić pod kilkuset kilogramowy taran… Ja jednak podziękuję poza tym jestem kierowcą i sam też nie wchodzę na pasy przed ryj. Bo ekologia;-) auto które rusza bardziej zatruwa niż gdyby jechało…

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Oczywista wina kierowcy , nie może być mowy o wtargnięciu.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

A jeśli to by była twoja matka ? Jak moja matka , moja matka siedzi z tyłu , jakiś lepszy cwaniak matkę wozi , polska Bareja wiecznie żywy

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

I dlatego w Polsce gine tylu pieszych , na całym cywilizowanym świecie , kierowca widząc zbliżającego się pieszego do zebry , zatrzymuje się i pozwala mu przeiść na drugą stronę

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Winny jest kierowca niestety piszę to jako doświadczony kierowca. Odjeżdżają do przejścia nawet nie zwolnił w momencie gdy auto z naprzeciw stanęło.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Piesza zrobiła pięć kroków na przejściu jeszcze dwa i odjechał by ją z prawej strony , słaby refleks i niedokładna uwaga kierowcy .

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Święta KROWA!!!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Pewnie cipą twojej starej

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Ta głupia cipa

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Pewnie czymś się stary kutafon bawił.. Tylko czym..? Pewnie smartfon..

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Pojazd nauki jazdy stał już w miejscu a piesza zdążyła dojść do połowy pasa jezdni, winny jest więc kierowca nissana.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Mam nadzieję, że prawko zabiorą na długo

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Nauka jazdy mogła się zatrzymać i tak powinien zrobić tez i drugi samochód! dlaczego pieszych nie puszczają autem zdążysz wszędzie to wina kierowcy i powinny byc surowe mandaty za nie puszczanie pieszych sam mam prawko 10lat i pieszego juz z daleka widzę !

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Niestety winny kierowca… piesza mogła się ostentacyjnie porozglądać… Ale nie musiała… mamy szeroki kont widzenia… Nie miała nic w zasięgu wzroku – uwarunkowana że na pasach ma bezwzględne pierwszeństwo weszła… A kierowca nie dostosował prędkości i
czujności…

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Weszła na przejście jak święta krów ,nawet się nie zawahał a auto nie miało szans zatrzymać się w miejscu a jechał b.wolno

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Na miejsce policja przyjechala w ciągu 30 sekund pięknie nagrany film . Pic na wodę ,ustawka ale internauci się jarają brawo

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Moim zdaniem oboje .
Kobieta nie upewnila sie czy moze wejsc na pasy i kierujacy powiniem bardziej uwazac w mieście gdzie piesi chodza jak święte krowy.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Przeczytaj dokładnie, napisali że akurat w pobliżu był patrol policji

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Obejrzyj dokładnie, piesza mogła rozejrzeć się szybciej,była prawie w połowie przejścia a poza tym „L” już się zatrzymywała!Ewidentna wina kierowcy!!!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Potręcenie na pasach wina kierowcę i kropka

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Co za przypadek

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Wy jestescie pojebani czy oczy pizda zarosniete. Wina kierowcy oczywista

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Wina Tuska

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Jestem i kierowca ipieszym . Pamietam jeszcze z dzieciństwa ze przed przejściem dla pieszych należało się upewnić czy można przejsc a w tym przypadku wtargnęła na jezdnie jak święta krowa .

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Ewidentnie winny kierowca! I nie ma tłumaczenia że pieszy się nie rozejrzał był już w prawie w połowie, auta z przeciwka stanęły a kierujący kiedy hamowal. A że prąwko zatrzymane prawidłowo a o dalszym losie zdecyduje sąd.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Wina kierowcy i to bezwzględna

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze