Płatna wymiana prawa jazdy nielegalna?

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny zajmuje się sprawą ważną z punktu widzenia kierowców. Najpierw pytał o wyrywkowe kontrole trzeźwości, a teraz kwestionuje pobieranie opłat za wymianę prawa jazdy.

RPO wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rezygnacji z pobierania opłaty za wymianę prawa jazdy w niektórych przypadkach. Według przepisów, jeśli nasze dane zawarte w prawie jazdy uległy zmianie, to mamy 30 dni na poinformowanie urzędu wydającego dokument.

W praktyce wygląda to tak, że musimy złożyć wniosek o nowe prawo jazdy, a także dokonać opłaty administracyjnej, która wynosi 100 zł. Do tego musimy doliczyć jeszcze opłatę ewidencyjną w wysokości 50 groszy. Koszty ponosimy bez względu na to, czy zmiana została spowodowana naszą wolą, czy też decyzją urzędników.

Bez względu na to, czy zmienimy nazwisko lub adres zameldowania, a może lokalny samorząd zadecyduje o zmianie nazwy ulicy, na której mieszkamy – musimy zapłacić. Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi, że w drugim z przypadków powinniśmy być zwolnieni z płacenia.

Przy tej okazji Rzecznik Praw Obywatelskich powinien zająć się także kwestią praw jazdy wydawanych na czas określony (10 lat). Posiadacze bezterminowych praw jazdy będą musieli wymienić je w latach 2028 – 2033.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze